Potężna sensacja w US Open

Duża niespodzianka w wielkoszlemowym US Open 2023! Już na I rundzie występ w nowojorskiej imprezie zakończyła Maria Sakkari, która przegrała z Hiszpanką Rebeką Masarovą.

Maria Sakkari PAP/EPA / WILL OLIVER / Na zdjęciu: Maria Sakkari
Maria Sakkari (WTA 8) nie radzi sobie w tym roku w wielkoszlemowych turniejach. Z Rolanda Garrosa i Wimbledonu odpadła w I rundzie. Również w US Open już pierwsza rywalka okazała się dla niej za mocna. W poniedziałek Greczynka przegrała 4:6, 4:6 z Rebeką Masarovą (WTA 71).

W pierwszym secie Sakkari prowadziła 4:1, by stracić pięć gemów z rzędu. W drugiej partii miało miejsce jedno przełamanie, które Masarova uzyskała na 4:3. Hiszpanka odniosła pierwsze zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 rankingu.

W ciągu 87 minut obie zawodniczki miały po trzy break pointy. Sakkari trzy razy oddała podanie, a uzyskała tylko jedno przełamanie. Greczynce zanotowano 15 kończących uderzeń przy 18 niewymuszonych błędach. Masarovej naliczono 22 piłki wygrane bezpośrednio i 21 pomyłek.

Sakkari w 2021 roku doszła do półfinału Rolanda Garrosa i US Open. W pozostałych wielkoszlemowych startach (w sumie już 31) ani razu nie awansowała do ćwierćfinału. Greczynka jedyny tytuł w WTA Tour zdobyła w Rabacie w 2019 roku. Największe finały osiągnęła w dwóch turniejach rangi WTA 1000, w ubiegłym sezonie w Indian Wells i Guadalajarze.

Wiktoria Azarenka (WTA 18) w 76 minut rozbiła 6:1, 6:2 Fionę Ferro (WTA 190). Była liderka rankingu zniwelowała pięć z siedmiu break pointów i spożytkowała siedem z 11 szans na przełamanie. Pokusiła się o 30 kończących uderzeń przy zaledwie 11 niewymuszonych błędach. Francuzce zanotowano 18 piłek wygranych bezpośrednio i 19 pomyłek.

Belinda Bencić (WTA 13) wygrała 6:2, 6:4 z Kamillą Rachimową (WTA 72). Szwajcarka prowadziła 6:2, 5:1, by stracić trzy kolejne gemy. Nie wypuściła jednak drugiego seta z rąk. W ciągu godziny i 41 minut mistrzyni olimpijska odparła dziewięć z 11 break pointów i zamieniła na przełamanie pięć z siedmiu okazji na przełamanie.