Mecz kilku oblicz Jana Zielińskiego o ćwierćfinał US Open

Jan Zieliński i Hugo Nys dali sobie wydrzeć z rąk zwycięstwo w pierwszym secie, a także denerwowali się o utrzymanie przewagi w drugiej partii. W trzecim secie byli już wyraźnie lepsi niż rywale i awansowali do ćwierćfinału debla w US Open.

Jan Zieliński i Hugo Nys w US Open 2023 PAP / Marcin Cholewiński / Jan Zieliński i Hugo Nys w US Open 2023
Jan Zieliński i Hugo Nys rozpoczęli drugi tydzień US Open meczem z Santiago Gonzalezem oraz Edouardem Rogerem-Vasselinem. Tenisiści spotkali się po raz drugi w sezonie. W kwietniu na korcie ziemnym w Madrycie zwyciężyli w dwóch setach 40-letni Meksykanin i 39-letni Francuz, co nie było optymistycznym znakiem.

Jan Zieliński i Hugo Nys nie przegrali seta we wcześniejszych dwóch meczach US Open 2023. Polsko-monakijski debel eliminował Yukiego Bhambriego i Marcelo Bemolinera, a także Laslo Djere i Marca-Andreę Hueslera. Z kolei weterani z Meksyku i z Francji potrzebowali sześciu setów na dojście do trzeciej rundy.

Jan Zieliński i Hugo Nys rozpoczęli mecz dynamicznie, a mocne i dokładne zagrania powodowały chaos po stronie doświadczonych rywali. Po wygraniu własnego podania, było od razu przełamanie, a niebawem zrobiło się 3:0 dla debla z Polakiem w składzie. Starał się on kontrolować wydarzenia na korcie i nie dopuszczać do zwrotu akcji.

Przy stanie 5:3 w pierwszym secie doszło do sytuacji, których nie było wiele w pierwszym tygodniu US Open. Mecz został przerwany przez deszcz i tenisiści zeszli z kortu. Na szczęście, pauza nie była długa. Gorzej, że nie wpłynęła ona dobrze na mecz. Po powrocie debli było przełamanie powrotne, a przy stanie 5:5 Zieliński i Nys musieli zapomnieć o prowadzeniu. Po około godzinie doszło do tie-breaka, w którym Santiago Gonzalez i Edouard Roger-Vassellin wygrali 7-3.

Tym samym to meksykańsko-francuska para była bliżej ćwierćfinału. W drugim secie wnioski zostały wyciągnięte. Jan Zieliński i Hugo Nys zwyciężyli 6:4. Tym razem nie stracili wcześnie zdobytej przewagi przełamania. Rywale kilkakrotnie naciskali i starali się odrobić stratę, ale tym razem ich próby są nieskuteczne. Tym samym o awansie zdecydował trzeci set.

W nim Jan Zieliński i Hugo Nys zagrali koncertowo i nie dali szans przeciwnikom. Po zwycięstwie 6:2 mogli cieszyć się z awansu do ćwierćfinału, w którym czeka ich trudne zadanie. Przeciwnikami będą rozstawieni z numerem drugim Ivan Dodig i Austin Krajicek.

US Open, Nowy Jork (USA)
Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 65 mln dolarów
poniedziałek, 4 września

III runda gry podwójnej:

Hugo Nys (Monako, 9) / Jan Zieliński (Polska, 9) - Santiago Gonzalez (Meksyk, 7) / Edouard Roger-Vasselin (Francja, 7) 6:7 (3), 6:4, 6:2

Czy Jan Zieliński i Hugo Nys wygrają turniej wielkoszlemowy?