Niespodziewana porażka Polaka w US Open

W poniedziałek rozgrywane były kolejne mecze I rundy juniorskiej edycji wielkoszlemowego US Open 2023. Sukcesu w rywalizacji singlistów nie odniesie nasz rodzynek, Tomasz Berkieta.

Rafał Smoliński
Tomasz Berkieta Materiały prasowe / Paweł Rychter/Enea Poznan Open / Tomasz Berkieta
17-letni Tomasz Berkieta jako jedyny Polak przystąpił do rywalizacji w turnieju chłopców. Warszawianin został rozstawiony z 12. numerem i w I rundzie zmierzył się z Nicolaiem Budkovem Kjaerem. Norweg wygrał to spotkanie po 65 minutach 6:4, 6:3.

Zaczęło się obiecująco dla Berkiety. Po przełamaniu w drugim gemie nasz reprezentant zdołał odskoczyć na 3:0. Kjaer zdołał jednak znakomicie odpowiedzieć. Wygrał pięć gemów z rzędu i przy stanie 5:4 zakończył partię.

W drugiej odsłonie Polak nie zagroził rywalowi. Tenisista ze Skandynawii jako jedyny miał break pointy. Wykorzystał okazję w trzecim gemie i kontrolował sytuację na korcie. Przy stanie 5:3 Kjaer wypracował dwa meczbole przy podaniu warszawianina i zwieńczył pojedynek.

Berkieta, który w styczniu dotarł do półfinału juniorskiego Australian Open 2023, nie odniesie sukcesu w singlu w Nowym Jorku. Jeszcze w poniedziałek przystąpił do gry w deblu. Oznaczeni "trójką" Polak i Brytyjczyk Henry Searle pokonali australijsko-indyjską parę Pavle Marinkov i Yuvan Nandal 7:6(2), 6:3. Ich przeciwnikami w 1/8 finału będą Australijczyk Hayden Jones i Amerykanin Alexander Razeghi.

W poniedziałek do rywalizacji w deblu dziewcząt przystąpiła polska para Monika Stankiewicz i Zuzanna Pawlikowska. Ich przeciwniczkami na inaugurację były rozstawione z ósmym numerem Mara Gae i Anastazja Guriewa. Rumunka i Rosjanka zwyciężyły Biało-Czerwone w 70 minut 6:2, 7:5. Nasze tenisistki mogą żałować sytuacji z drugiego seta, w którym prowadziły już 5:2.

US Open, Nowy Jork (USA)
Wielki Szlem, kort twardy
poniedziałek, 4 września

I runda gry pojedynczej juniorów:

Nicolai Budkov Kjaer (Norwegia) - Tomasz Berkieta (Polska, 12) 6:4, 6:3

I runda gry podwójnej juniorek:

Mara Gae (Rumunia, 8) / Anastazja Guriewa (8) - Zuzanna Pawlikowska (Polska) / Monika Stankiewicz (Polska) 6:2, 7:5

I runda gry podwójnej juniorów:

Tomasz Berkieta (Polska, 3) / Henry Searle (Wielka Brytania, 3) - Pavle Marinkov (Australia) / Yuvan Nandal (Indie) 7:6(2), 6:3

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)
Czy Tomasz Berkieta i Henry Searle osiągną ćwierćfinał debla?