Carlos Alcaraz zadebiutował w Szanghaju. Trudna przeprawa amerykańskiego gwiazdora

W swoim debiutanckim meczu w rozgrywanym na kortach twardych turnieju ATP Masters 1000 w Szanghaju Carlos Alcaraz bez straty seta pokonał Gregoure'a Barrere'a. Trudniejszą przeprawę ma za sobą Taylor Fritz.

Marcin Motyka
Carlos Alcaraz PAP/EPA / Andres Martinez Casares / Na zdjęciu: Carlos Alcaraz
Od zawsze chciałem wziąć udział w tym turnieju. Wspaniale jest się uczyć i zdobywać nowe doświadczenia - mówił Carlos Alcaraz przed startem turnieju ATP Masters 1000 w Sznaghaju. W sobotę Hiszpan otrzymał możliwość debiutu w największej imprezie w Azji. W meczu II rundy (w I rundzie miał wolny los) pokonał 6:2, 7:5 Gregoire'a Barrere'a.

Najwyżej rozstawiony Alcaraz rozpoczął mecz na bardzo wysokim poziomie i błyskawicznie wyszedł na prowadzenie 4:0. Później zrobiło się trudniej. W drugiej partii Hiszpan nie był już tak skuteczny, ale przechylił szalę na swoją korzyść i zakończył spotkanie zwycięstwem bez straty seta.

- Przed meczem miałem tylko jeden trening, więc trudno było mi przystosować się do warunków, ale myślę, że poszło mi całkiem nieźle - skomentował, cytowany przez atptour.com, Alcaraz, który w ciągu 102 minut gry zaserwował cztery asy, posłał 21 zagrań kończących i wykorzystał cztery z sześciu break pointów.

O wiele trudniejszą przeprawę ma za sobą Taylor Fritz. Amerykanin musiał spędzić na korcie ponad 2,5 godziny, aby pokonać 7:6(2), 6:7(6), 6:4 Yosuke Watanukiego. Oznaczony numerem siódmym Fritz mógł zakończyć spotkanie szybciej, lecz w tie breaku drugiego seta zmarnował piłkę meczową.

W sobotę w zrealizowaniu pełnego planu gier przeszkodziła pogoda. Z powodu opadów deszczu przerwane zostały mecze Frances Tiafoe - Lorenzo Sonego, Jeffrey John Wolf - Cameron Norrie i Botic van de Zandschulp - Ugo Humbert.

Z kolei Quentin Halys i Andriej Rublow, Grigor Dimitrow i Aleksandar Vukić, Michaił Kukuszkin i Daniel Evans, Jiri Lehecka i Diego Schwartzman, Arthur Fils i Alejandro Davidovich, Bejbit Żukajew i Karen Chaczanow oraz Adrian Mannarino i Chun Hsin Tseng nie odbili żadnej piłki.

Rolex Shanghai Masters, Szanghaj (Chiny)
ATP Masters 1000, kort twardy, pula nagród 8,8 mln dolarów
sobota, 7 października

II runda gry pojedynczej:

Carlos Alcaraz (Hiszpania, 1) - Gregoire Barrere (Francja) 6:2, 7:5
Taylor Fritz (USA, 7) - Yosuke Watanuki (Japonia) 7:6(2), 6:7(6), 6:4
Frances Tiafoe (USA, 10) - Lorenzo Sonego (Włochy) 6:2, 2:6, 1:2 *do dokończenia
Jeffrey John Wolf (USA) - Cameron Norrie (Wielka Brytania, 15) 6:3, 5:7, 2:3 *do dokończenia
Botic van de Zandschulp (Holandia) - Ugo Humbert (Francja, 32) 2:2 *do dokończenia