ATP Bazylea: Djokovic w II rundzie

Novak Djokovic (ATP 3) pokonał Andreasa Becka (ATP 33) 6:3, 7:5 i awansował do drugiej rundy turnieju Davidoff Swiss Indoors Basel rozgrywanego w Bazylei (z pulą nagród 1755 tys. euro).

Serb w ciągu 87 minut zaserwował 10 asów, wygrał 33 z 41 piłek przy swoim pierwszym podaniu oraz wykorzystał trzy z ośmiu break pointów. 22-letni Djokovic wrócił do Europy po dwóch znakomitych występach w Azji. Wygrał turniej w Pekinie w finale pokonując Marina Cilica oraz osiągnął półfinał w Szanghaju przegrywając po trzygodzinnym maratonie z Nikołajem Dawidienką.

Djokovic, który już jest pewny występu w kończącym sezon Barclays ATP World Tour Finals, w tym sezonie osiągnął osiem finałów wygrywając turnieje w Dubaju i swoim rodzinnym Belgradzie.

Kolejnym rywalem Djokovica będzie Czech Jan Hernych (ATP 59), który w spotkaniu z Australijczykiem Peterem Luczakiem (ATP 80) obronił wszystkie sześć break pointów i zwyciężył 6:3, 6:4 po 76 minutach walki.

Odpadł Philipp Kohlschreiber (nr 8), który przegrał z grającym z dziką kartą reprezentantem gospodarzy Marco Chiudinellim (ATP 73) 6:7(5), 6:3, 5:7. W tym trwającym dwie godziny i 15 minut spotkaniu Chiudinelli zaserwował o cztery asy mniej niż Kohlschreiber (11-15), w ostatecznym rozrachunku wygrał też mniej piłek (95-108). Obaj tenisiści wykorzystali po dwa break pointy, ale Szwajcar był w tym elemencie znacznie skuteczniejszy, bo miał sześć okazji na przełamanie serwisu rywala, a Kohlschreiber stworzył sobie ich aż 12. Chiudinelli wygrał w sumie 65 proc. piłek przy swoim podaniu.

Grający z dziką kartą Chiudinelli, który w czterech poprzednich startach w domowym turnieju odniósł tylko jedno zwycięstwo, w tym sezonie w Bangkoku osiągnął swój pierwszy w karierze ćwierćfinał. Znalazł się też na najwyższym miejscu w rankingu ATP (71). Kohlschreiber do Bazylei przyjechał prosto w Wiednia, gdzie w ubiegłym tygodniu doszedł do półfinału przegrywając z Marinem Cilicem. 26-letni Niemiec we wrześniu w Metz osiągnął czwarty finał w sezonie.

Jewgieni Koroliew (ATP 58) obronił dziewięć z 10 break pointów w spotkaniu z Simone Bolellim (ATP 94) i zwyciężył 3:6, 7:6(4), 6:2. Rosjanin zaserwował 11 asów i wygrał 65 proc. piłek przy swoim podaniu.

Davidoff Swiss Indoors, Bazylea (Szwajcaria)
ATP World Tour 500, kort twardy w hali, pula nagród 1755 tys. euro
wtorek, 3 listopada 2009

I runda gry pojedynczej:

Novak Djokovic (Serbia, 2) - Andreas Beck (Niemcy) 6:3, 7:5
Marco Chiudinelli (Szwajcaria, WC) - Philipp Kohlschreiber (Niemcy, 8) 7:6(5), 3:6, 7:5
Viktor Troicki (Serbia) - Benjamin Becker (Niemcy) 6:2, 7:6(5)
Jarko Nieminen (Finlandia) - Julien Benneteau (Francja) 7:5, 6:2
Michael Lammer (Szwajcaria, Q) - Daniel Koellerer (Austria) 3:6, 6:2, 7:5
Jan Hernych (Czechy) - Peter Luczak (Australia, Q) 6:3, 6:4
Jewgienij Koroliew (Rosja, Q) - Simone Bolelli (Włochy) 3:6, 7:6(4), 6:2

I runda gry podwójnej:

Daniel Nestor / Nenad Zimonjic (Kanada/Serbia, 1) - Lukas Arnold Ker / Fernando Gonzalez (Argentyna/Chile) 4:6, 6:3, 10-5

Bob Bryan / Mike Bryan (USA, 2) - Yves Allegro / Ivan Ljubicic (Szwajcaria/Chorwacja, WC) 6:1, 6:4

Jamie Cerretani / Aisam Qureshi (USA/Pakistan) - Marco Chiudinelli / Roger Federer (Szwajcaria, WC) 6:4, 6:3