Rekordziści Pucharu Davisa. Ich wyczynu szybko nikt nie pobije

W dniach 21-26 listopada zostanie rozegrany finałowy turniej Pucharu Davisa. W historii aż 16 krajów triumfowało w tych rozrywkach, a absolutny rekord należy do Amerykanów.

Anna Bagińska
Anna Bagińska
Puchar Davisa w Madrycie Getty Images / fotopress / Puchar Davisa w Madrycie
Pierwsza edycja Pucharu Davisa miała miejsce w 1900 roku. W tym historycznym wydarzeniu uczestniczyły reprezentacje USA i Wielkiej Brytanii. Triumfowała ta pierwsza 3:0. Od tego czasu zostało rozegranych już 108 edycji.

Bezapelacyjnym liderem jeżeli chodzi o liczbę triumfów jest USA. Amerykanie wygrali aż 32 razy. Drugie miejsce należy do Australijczyków z 28 zwycięstwami. Podium ex-aequo zamykają Francuzi i Brytyjczycy z liczbą 10. W sumie aż 16 krajów może pochwalić się wygraną chociaż raz.

Także do Amerykanów należy rekord liczby występów w finale Pucharu Davisa. Wynosi dokładnie 61. Druga w kolejności reprezentacja Australii ma ich na koncie 48, Wielka Brytania 20. W sumie 23 kraje mogą pochwalić się grą w tych etapie rozgrywek. Nie ma wśród nich niestety Polski.

Aktualnym mistrzem jest reprezentacja Kanady, która pokonała w finale Australię 2:0. Obie ekipy grają w tegorocznym Final 8, mają więc okazję poprawić swoje statystyki.

Zwycięzcy Pucharu Davisa:

Państwo Liczba zwycięstw
USA 32
Australia 28
Francja 10
Wielka Brytania 10
Szwecja 7
Hiszpania 6
Czechosłowacja/Czechy 3
RFN/Niemcy 3
Chorwacja 2
Rosja 2
Argentyna 1
RPA 1
Serbia 1
Szwajcaria 1
Włochy 1
Kanada 1

Czytaj także: -> Historyczne chwile. Tak było rok temu w Pucharze Davisa -> Co z nowa praca Borisa Beckera? Duński talent podjął decyzję ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: zachwyca nawet na emeryturze. "Piękna"

Czy Kanada obroni swój tytuł zdobyty w 2022 roku w Pucharze Davisa?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×