Historyczne chwile. Tak było rok temu w Pucharze Davisa

W przeddzień rozpoczęcia ćwierćfinałów Pucharu Davisa wspominamy decydującą fazę poprzedniej edycji. Finał należał do reprezentacji spoza Europy, a najlepsza po raz pierwszy w historii okazała się Kanada.

Kanada zwyciężyła w Pucharze Davisa w 2022 roku Twitter / Tennis Canada / Kanada zwyciężyła w Pucharze Davisa w 2022 roku
Turniej finałowy Pucharu Davisa w 2022 roku był zapowiadany jako wyprawa tenisistów do słonecznej Malagi, co szczególnie w końcówce listopada było gratką.

Inna sprawa, że możliwości korzystania z uroków na południu Hiszpanii, były ograniczone, skoro zarówno korty treningowe, jak i główna arena były zadaszone. W ćwierćfinałach można było zobaczyć kolejno Holendrów, Australijczyków, Hiszpanów, Chorwatów, Włochów, Amerykanów, Niemców, a także Kanadyjczyków.

Tak samo jak w tym sezonie gospodarzem turnieju finałowego była Malaga:

Po raz pierwszy w Pucharze Davisa zwyciężyła Kanada. Drużyna z Ameryki Północnej hucznie świętowała 10. rok spędzony w grupie światowej. W drodze po mistrzostwo świata wygrywała w Maladze z Niemcami, Włochami oraz Australią.

W najlepszej w Maladze kadrze Kanady znaleźli się Felix Auger-Aliassime, Gabriel Diallo, Alexis Galarneau, Vasek Pospisil, Denis Shapovalov. Kapitanem mistrzowskiego zespołu był Frank Dancević.

Kanada świętująca zwycięstwo:

Do czasów świetności rodzimego tenisa nawiązała również reprezentacja Australii, która została zatrzymana dopiero w finale. Tenisiści z Antypodów zdobywali serca publiczności swoimi żywiołowymi reakcjami po zwycięstwach z Holendrami oraz Chorwatami. Australia zwyciężała w Pucharze Davisa aż 28 razy, co daje jej drugie miejsce pod względem liczby tytułów. Na podniesienie trofeum czeka jednak od 2003 roku.

Australia została zatrzymana dopiero w finale:

Europejczycy stopniowo tracili szanse na zwycięstwo w poprzedniej edycji Pucharu Davisa, choć w turnieju finałowym zajęli ponad połowę miejsc. W półfinałach odpadali tenisiści z Włoch oraz Chorwacji, a ich występy zostały zapamiętane między innymi dzięki efektownym akcjom Lorenzo Sonego oraz Borny Coricia.