Rusza turniej dla wschodzących gwiazd. Która rozbłyśnie najjaśniej?

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / Teresa Suarez / Na zdjęciu: Arthur Fils
PAP/EPA / Teresa Suarez / Na zdjęciu: Arthur Fils
zdjęcie autora artykułu

We wtorek w Dżuddzie rozpocznie się Next Gen ATP Finals - turniej dla najlepszych tenisistów młodego pokolenia. W poprzednich latach ta impreza była wspaniałą platformą dla graczy oraz dla testowania innowacji. W tym roku będzie podobnie.

Tegoroczna edycja Next Gen ATP Finals będzie szóstą w historii. Po tym, jak pięć poprzednich zostało rozegranych w Mediolanie, w tym roku gospodarzem zostanie Dżuddza. Tym samym turniej stanie się w dziejach oficjalną imprezą tenisową, jaka odbędzie się w Arabii Saudyjskiej. Tenisiści będą rywalizować na twardych kortach kompleksu King Abdullah Sports City.

Reguły kwalifikacji i uczestnicy

Na potrzeby turnieju stworzono specjalny ranking ATP Race to Jeddah. Uwzględniano w nim wyniki uzyskane przez graczy poniżej 22. roku życia. W teorii w turnieju powinno wystąpić ośmiu najlepszych tenisistów klasyfikacji. Praktyka wygląda jednak inaczej, bo w Dżuddzie zabraknie czterech najwyżej notowanych młodzieżowców - Carlosa Alcaraza, Holgera Rune, Bena Sheltona i Lorenzo Musettiego.

W turnieju zagrają Arthur Fils (piąty w rankingu Race to Jeddah), Luca van Assche (szósty), Dominic Stricker (siódmy), Alex Michelsen (ósmy), Flavio Cobolli (dziewiąty), Hamad Medjedović (dziesiąty), Luca Nardi (11.) i Abdullah Shelbayh (25.), który otrzymał dziką kartę.

Termin i zasady

Turniej zostanie rozegrany w dniach 28 listopada - 2 grudnia. W fazie grupowej (28-30 listopada) każdego dnia będą rozgrywane po cztery mecze - dwa w sesji dziennej i dwa w wieczornej. Półfinały odbędą się 1 grudnia, a finał - 2.

Tradycyjnie podczas Next Gen ATP Finals władze ATP będą testować innowacyjne rozwiązania. Utrzymany został nietypowy format rozgrywania meczów (formuła do trzech setów, z tie breakiem przy stanie 3:3 i bez gry na przewagi w gemach). Najważniejsze nowości, jakie zostały wprowadzone w tegorocznej edycji, to:

- brak rozgrzewki przed meczem na korcie, spotkanie zostanie rozpoczęte natychmiast po losowaniu - skrócenie z 25 do 15 sekund czasu na rozpoczęcie kolejnej akcji, jeśli wcześniejsza wymiana zawierała mniej niż trzy uderzenia - wprowadzenie limitu czasu ośmiu sekund pomiędzy pierwszym a drugim serwisem oraz po necie - tenisiści i trenerzy podczas meczów będą mieć na bieżąco dostęp do statystyk, danych analitycznych, wideo i biometrycznych

Format turnieju i podział na grupy

Ośmiu uczestników turnieju podzielono na dwie grupy. Do półfinałów awansuje po dwóch najlepszych tenisistów z obu grup. W puli nagród znalazło się 2 mln dolarów. Triumfator może otrzymać aż 514 tys., jeśli zakończy zawody bez porażki w fazie grupowej.

Grupa Zielona

- Arthur Fils (Francja, 1) - Dominic Stricker (Szwajcaria, 3) - Flavio Cobolli (Włochy, 5) - Luca Nardi (Włochy, 7)

Grupa Czerwona:

- Luca van Assche (Francja, 2) - Alex Michelsen (USA, 4) - Hamad Medjedović (Serbia, 6) - Abdullah Shelbayh (Jordania, 8/WC)

Plan gier 1. dnia (28 listopada):

od godz. 13:00 czasu polskiego Arthur Fils (Francja, 1) - Luca Nardi (Włochy, 7)

nie przed godz. 14:00 czasu polskiego Dominic Stricker (Szwajcaria, 3) - Flavio Cobolli (Włochy, 5)

nie przed godz. 18:00 czasu polskiego Luca van Assche (Francja, 2) - Abdullah Shelbayh (Jordania, 8/WC) Alex Michelsen (USA, 4) - Hamad Medjedović (Serbia, 6)

Novak Djoković rozpoczął kolejną setkę. Co z Polakami?

ZOBACZ WIDEO: Jędrzejczyk rusza z projektem w telewizji. "Nie mogę się już doczekać"

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Czy podoba Ci się formuła Next Gen Finals?
Tak
Nie
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
Komentarze (0)