Włosi czekali na to 47 lat. Znów są na szczycie

Reprezentacja Włoch pokonała 2-0 Australię w finale rozgrywanego na korcie twardym w hali w Maladze Phucharu Davisa. Dla Włochów to drugi w historii triumf w tym turnieju. Czekali na to 47 lat.

Marcin Motyka
Reprezentacja Włoch, triumfatorzy Pucharu Davisa 2023 PAP/EPA / Jorge Zapata / Na zdjęciu: Reprezentacja Włoch, triumfatorzy Pucharu Davisa 2023
Reprezentacja Włoch nie była głównym faworytem turnieju finałowego Pucharu Davisa. Jednak to właśnie ona w ciągu niespełna tygodnia w Maladze wygrała wszystkie mecze i sięgnęła po trofeum.

W ćwierćfinale i w półfinale Włosi pokonali 2-1 odpowiednio Holandię i Serbię. W finale zwyciężyli 2-0 Australię, dzięki znakomitej postawie swoich singlistów - Jannika Sinnera oraz Matteo Arnaldiego.

Dla Włochów to drugi w historii triumf w Pucharze Davisa. Poprzedni zdobyli w 1976 roku. Wówczas w finale pokonali 4:1 Chile, a liderami reprezentacji byli legendarni Corrado Barazzutti i Adriano Panatta.

Z dwoma tytułami Włochom daleko do rekordzistów. Najbardziej utytułowaną tenisową reprezentacją jest USA - 32-krotny triumfator Pucharu Davisa. Drugie miejsce w klasyfikacji wszech czasów zajmuje pokonana w niedzielę Australia (28).