Pięciosetowy mecz na zwieńczenie sezonu. Utalentowany Serb z prestiżowym tytułem

Hamad Medjedović wygrał rozgrywane na korcie twardym w hali w Dżuddzie Next Gen ATP Finals 2023. W sobotnim meczu o tytuł Serb w pięciu setach pokonał Arthura Filsa.

Marcin Motyka
Hamad Medjedović Getty Images / Adam Pretty / Na zdjęciu: Hamad Medjedović
W drodze do decydującego meczu w Next Gen ATP Finals 2023 Hamad Medjedović i Arthur Fils nie doznali porażki. Turniej w glorii niepokonanego zakończyć mógł jednać tylko z nich - i niespodziewanie został nim oznaczony numerem szóstym Serb, który w sobotnim finale pokonał najwyżej rozstawionego Francuza 3:4(6), 4:1, 4:2, 3:4(9), 4:1.

Spotkanie miało bardzo zmienny przebieg. Po przegraniu pierwszego seta w dwóch kolejnych Medjedović stracił tylko trzy gemy. W czwartej partii doszło do dramatycznego tie breaka, w którym Fils obronił dwa meczbole i zwyciężył 11-9.

Co zaskakujące, po wyrównaniu na 2-2 w setach Fils nie dostał skrzydeł. A jeśli tak było, to sam sobie je podciął. Na początku piątej odsłony Francuz popełniał wiele błędów, przegrał trzy gemy z rzędu, a swoją frustrację wyładował na rakiecie, za co otrzymał karny punkt.

Tym samym Medjedović wyszedł na prowadzenie 3:0, po czym zdobył brakującego mu do triumfu gema. - Nie mogę uwierzyć, że zdobyłem ten tytuł. Arhur jest trudnym rywalem, więc tym bardziej cieszę się z tego zwycięstwa. To doda mi dużo pewności siebie przed nowym sezonem - powiedział po meczu.

Za triumf w Dżuddzie jako niepokonany tenisista 20-letni Medjedović zainkasuje 514 tys. dolarów. Z kolei 19-letni Fils będzie musiał się zadowolić 211 tys.

Był to pierwszy pięciosetowy finał w historii Next Gen ATP Finals. Zarazem ten mecz zakończył zmagania w sezonie 2023 w głównym cyklu. Nowe rozgrywki ruszą już pod koniec grudnia.

Next Gen ATP Finals, Dżudda (Arabia Saudyjska)
ATP Finals, kort twardy w hali, pula nagród 2 mln dolarów
sobota, 2 grudnia

finał gry pojedynczej:

Hamad Medjedović (Serbia, 6) - Arthur Fils (Francja, 1) 3:4(6), 4:1, 4:2, 3:4(9), 4:1