Świątek wyda 5 mln zł. "To naprawdę atrakcyjna cena"

Iga Świątek nosi się z zamiarem kupna działki za 5 mln zł. - Inwestycje w ziemię mają niskie ryzyko, zwłaszcza gdy są położone w atrakcyjnej lokalizacji, a taką jest "warszawski obwarzanek" - komentuje Wojciech Rynkowski, ekspert Extradom.pl.

Maciej Kmita
Maciej Kmita
Iga Świątek Getty Images / Robert Prange / Na zdjęciu: Iga Świątek
Według informacji "Faktu", Iga Świątek planuje zakup nieruchomości pod Warszawą. "Wybrała się wraz z ojcem i siostrą do jednej z podwarszawskich miejscowości, by obejrzeć działkę wystawioną na sprzedaż. Działka to siedlisko ze starym domem" - informuje tabloid. Działka ma mięć ponad pięć hektarów i jest wyceniana na ok. 5 mln zł. Więcej TUTAJ.

Kwota robi wrażenie. Zwłaszcza na kimś, kto na co dzień nie działa w branży nieruchomości. Wojciech Rynkowski, ekspert extradom.pl, jest innego zdania: - Czy pięć milionów złotych za działkę to dużo? Odpowiedź może być nieco szokująca - to naprawdę atrakcyjna cena. Mówimy tutaj o zakupie pięciu hektarów, czyli 50 000 metrów kwadratowych ziemi. Cena 100 zł za m2 działki w okolicach Warszawy nie jest z pewnością niczym nadzwyczajnym.

Nasz rozmówca przyklaskuje planom pierwszej rakiety świata. - Inwestycje w ziemię charakteryzują się zwykle niskim ryzykiem, zwłaszcza gdy są położone w atrakcyjnej lokalizacji, a taką jest niewątpliwie "warszawski obwarzanek" - mówi WP SportoweFakty Rynkowski.

ZOBACZ WIDEO: Internauci poruszeni. Tak golfistka ubrała się do symulatora

Ekspert zwraca uwagę na jeden ważny aspekt, który sprawia, że Świątek powinna szybko zdecydować się na inwestycję: - Dodatkowym powodem, by teraz podjąć decyzję o zakupie działki, są zmieniające się przepisy planistyczne. Od początku 2026 roku wchodzą w życie duże zmiany, które dotyczą głównie wydawania popularnych WZ (warunków zabudowy). Będzie je nie tylko dużo trudniej uzyskać, ale w odróżnieniu od już wydanych, będą one miały pięcioletni okres ważności.

- Zatem jeśli pani Iga rozważa budowę domu na działce, która nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i obawia się, że nowy plan ogólny nie zostanie uchwalony przed 31 grudnia 2025, to decyzja o zakupie działki jest jak najbardziej uzasadniona. Po sfinalizowaniu transakcji pozostanie jej tylko wystąpić o wydanie WZ, które po uprawomocnieniu się jeszcze przed końcem 2025 roku będą bezterminowe. Wtedy plany budowy nowego domu mogą czekać, aż nasza gwiazda tenisa zakończy karierę i wróci do kraju - zauważa Rynkowski.

Co Świątek mogłaby zbudować na pięciohektarowej działce? - Przyjmuje się, że pod budowę przeciętnego domu wystarczy działka o powierzchni 400-500 m2. To znaczy, że pani Iga kupuje nawet 100 takich połączonych działek. Oczywiście to daleko idące uproszczenie, zwłaszcza w sytuacji, gdy nie znamy konkretnego położenia nieruchomości, jej sąsiedztwa ani zapisów planistycznych, które jej dotyczą - mówi Rynkowski.

- Pięć hektarów to niewątpliwie wystarczająco duża działka, by wybudować na niej wymarzony dom. Z pewnością znajdzie się też miejsce na kort tenisowy. Odpowiednio zaprojektowany, rozległy ogród zapewni mieszkańcom dużą prywatność. Jednak trzeba pamiętać, że niezależnie od kwoty, jaką jesteśmy skłonni zainwestować, nie ma działki idealnej. Warto starannie przeanalizować swoje potrzeby i oczekiwania - kończy ekspert.

Świątek ma co inwestować. W samym 2023 roku zarobiła na grze 9 857 686 dolarów, czyli blisko 40 mln zł. A w całej karierze "podniosła z kortu" niespełna 25 mln dolarów, czyli ok. 100 mln zł. To wielkie pieniądze, nawet biorąc pod uwagę fakt, że od tych kwot musiała odprowadzić podatek.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×