Faworyt uchronił się przed porażką. Finał w Indian Wells powtórką sprzed roku

Podobnie jak przed rokiem, w finale rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP Masters 1000 zmierzą się Carlos Alcaraz i Danił Miedwiediew. Moskwianin w nocnym półfinale w trzech setach pokonał Tommy'ego Paula.

Marcin Motyka
Danił Miedwiediew PAP/EPA / John G. Mabanglo / Na zdjęciu: Danił Miedwiediew
Danił Miedwiediew przystąpił do półfinału turnieju ATP Masters 1000 w Indian Wells z Tommym Paulem jako zdecydowany faworyt. Tymczasem musiał się mocno natrudzić, aby odnieść zwycięstwo. Spędził na korcie prawie 2,5 godziny, odrabiał straty, ale uchronił się przed porażką i pokonał rozstawionego z numerem 17. Amerykanina 1:6, 7:6(4), 6:2.

Pierwszy set zwiastował klęskę Miedwiediewa, który nie miał wiele do powiedzenia na korcie i w ciągu 30 minut zdobył ledwie gema. W drugiej partii oznaczony numerem czwartym tenisista z Moskwy podniósł swój poziom, ale roztrwonił prowadzenie 4:0 i musiał rywalizować w tie breaku. W nim znalazł się o cztery punkty od przegranej, lecz przechylił szalę na swoją korzyść.

Przed początkiem trzeciej odsłony Paul poprosił o interwencję medyczną ze względu na uraz kostki, jakiego doznał w tie breaku. Widząc problemy rywala, Miedwiediew zaatakował i po dwóch przełamaniach wyszedł na prowadzenie 5:1, po czym zdobył brakującego mu do triumfu gema.

Mecz trwał dwie godziny i 23 minuty. W tym czasie Miedwiediew zaserwował dwa asy, pięciokrotnie został przełamany, wykorzystał dwa z dziesięciu break pointów, posłał 26 zagrań kończących i popełnił 17 niewymuszonych błędów. Z kolei Paulowi naliczono pięć asów, aż 42 uderzenia wygrywające oraz 14 pomyłek własnych.

Dzięki temu w finale BNP Paribas Open 2024 dojdzie do powtórki sprzed roku i meczu Miedwiediewa z Carlosem Alcarazem. Przed 12 miesiącami lepszy okazał się Hiszpan (6:3, 6:2). Łączny bilans ich konfrontacji wynosi 3-2 dla tenisisty z Murcji, w tym 2-1 na kortach twardych.

Dla 28-letniego moskwianina będzie to 38. w karierze finał w głównym cyklu. Dotychczas zdobył 20 tytułów. W tym sezonie o trofeum zagra po raz drugi - w Australian Open przegrał z Jannikiem Sinnerem.