Hubert Hurkacz poznał inauguracyjnego rywala. To Brytyjczyk z polskimi korzeniami

Jan Choinski będzie rywalem Huberta Hurkacza w II rundzie rozgrywanego na kortach ziemnych turnieju ATP 250 w Estoril. W środę brytyjski kwalifikant w trzech setach pokonał utalentowanego Joao Fonsekę.

Marcin Motyka
Jan Choinski PAP/EPA / Carlos M. Almeida / Na zdjęciu: Jan Choinski
Joao Fonseca jest jednym z najbardziej obiecujących tenisistów młodego pokolenia. 17-letni Brazylijczyk błysnął podczas niedawnej imprezy ATP 500 w Rio de Janeiro, gdzie dotarł do ćwierćfinału. W turnieju ATP w Estoril tak dobrego wyniku jednak nie uzyska. Co więcej - odpadł w I rundzie, przegrywając 6:2, 6:7(5), 6:4 z kwalifikantem Janem Choinskim.

Choinski od początku meczu grał lepiej i po godzinie oraz kwadransie prowadził 6:2, 5:2. Roztrwonił jednak przewagę w drugim secie, po czym przegrał dramatycznego tie breaka i do rozstrzygnięcia spotkania potrzebna była trzecia partia.

W decydującej odsłonie przy stanie 3:3 Choinski przełamał Fonsekę do zera, a następnie - po obronie break pointa - podwyższył prowadzenie na 5:3. Kilka chwil później zdobył brakującego mu do triumfu gema.

Mecz trwał dwie godziny i 25 minut. W tym czasie Choinski zaserwował trzy asy, dwukrotnie został przełamany, wykorzystał pięć z ośmiu break pointów i łącznie zdobył 105 punktów, o 14 więcej od Fonseki.

Tym samym Choinski został rywalem w 1/8 finału rozstawionego z numerem drugim Huberta Hurkacza, który w I rundzie miał wolny los. Będzie to drugi mecz pomiędzy tymi tenisistami. W zeszłorocznym Wimbledonie Polak zwyciężył 6:4, 6:4, 7:6(3).

27-letni Choinski gra dla Wielkiej Brytanii, choć urodził się w Niemczech, który kraj reprezentował do 2018 roku, a jego ojciec pochodzi z Polski. W rankingu ATP aktualnie 188. miejsce. Najwyżej był 126. Nigdy nie zagrał w finale turnieju głównego cyklu, a jego największe sukcesy to dwa tytuły w challengerach.

Mecz Hurkacza z Choinskim odbędzie się w czwartek. Godzina rozpoczęcia nie jest jeszcze znana.

Millennium Estoril Open, Estoril (Portugalia)
ATP 250, kort ziemny, pula nagród 579,3 tys. euro
środa, 3 kwietnia

I runda gry pojedynczej:

Jan Choinski (Wielka Brytania, Q) - Joao Fonseca (Brazylia, WC) 6:2, 6:7(5), 6:4

6:1, 6:1. Demolka w meczu Polaka. 53 minuty i koniec