Trzysetowa bitwa przyjaciółki Aryny Sabalenki

Getty Images / Robert Prange / Na zdjęciu: Paula Badosa

Warunki pogodowe w niedzielę (7 lipca) podczas wielkoszlemowego Wimbledonu dały w kość Pauli Badosie i Donnie Vekić. Ich spotkanie raz po raz było przerywane, ale w końcu dobiegło końca. Po trzech setach awans do ćwierćfinału świętowała Chorwatka.

Z uwagi na kontuzję Białorusinka Aryna Sabalenka zmuszona była zrezygnować ze startu w wielkoszlemowym Wimbledonie. Wobec tego mogła z boku śledzić występy swoich przyjaciółek z touru - Hiszpanki Pauli Badosy i Tunezyjki Ons Jabeur.

Obie tenisistki w zmaganiach w stolicy Wielkiej Brytanii nie zabłysnęły, bowiem zakończyły rywalizację już w pierwszym tygodniu. Jabeur odpadła w trzeciej rundzie po spotkaniu z Ukrainką Eliną Switoliną, z kolei Badosa dotarła do kolejnej fazy i została zatrzymana przez Chorwatkę Donnę Vekić.

W niedzielę (7 lipca) pogoda w Londynie po raz kolejny nie rozpieszczała. Spotkanie zaplanowane na godzinę 12:00 naszego czasu ostatecznie wystartowało po 14 i było rozgrywane na raty z uwagi na opady deszczu. Sama rywalizacja potrwała godzinę i 42 minuty, a w tym czasie Vekić zwyciężyła 6:2, 1:6, 6:4.

W premierowej odsłonie pewny triumf odniosła Chorwatka, która zbudowała przewagę po przełamaniu w trzecim gemie. W szóstym Badosa zmarnowała dwie szanse na odrobienie straty i to się zemściło, bo chwilę później po raz kolejny straciła podanie. Ostatecznie Hiszpanka przegrała 2:6.

W II partii obraz gry uległ zmianie i to Badosa zaczęła dyktować warunki. Najpierw wygrała trzy gemy z rzędu, w tym raz przełamując rywalkę, a po tym, gdy Vekić utrzymała serwis, Hiszpanka powtórzyła serię z początku seta i zamknęła go wynikiem 6:1.

Decydujący set przyniósł najwięcej emocji. Lepiej rozpoczęła go Chorwatka, za sprawą przełamania i prowadzenia 2:0. Tyle tylko, że przeciwniczka momentalnie odrobiła stratę. Od tej pory obie tenisistki były skutecznie przy swoich serwisach, aż do dziesiątego gema. W nim Vekić zapewniła sobie piłkę meczową przy podaniu Badosy i chwilę później punkt powędrował na jej konto, co zakończyło ten pojedynek.

Tym samym to tenisistka z Chorwacji ostatecznie zameldowała się w ćwierćfinale, dzięki czemu osiągnęła życiowy sukces na londyńskich kortach. Do tej pory jej najlepszym wynikiem była właśnie czwarta runda, którą osiągnęła w 2018 roku. Sześć lat po tym wyniku nie dość, że go wyrównała, to jeszcze pobiła. O miejsce w półfinale powalczy z rewelacją turnieju reprezentantką Nowej Zelandii Lulu Sun, która wyeliminowała już m.in. Chinkę Qinwen Zheng czy Brytyjkę Emmę Raducanu.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)