Maratońskie pojedynki i obronione meczbole. Wielkie emocje w Rzymie

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / Alessandro di Meo / Na zdjęciu: Thiago Monteiro
PAP/EPA / Alessandro di Meo / Na zdjęciu: Thiago Monteiro

Pierwsze mecze III rundy rozgrywanego na kortach ziemnych turnieju ATP Masters 1000 w Rzymie przyniosły wielkie emocje. Po maratońskich pojedynkach i obronionych meczbolach ze zwycięstw cieszyli się Thiago Monteiro i Nuno Borges.

Miomir Kecmanović sprawił największą dotychczasową niespodziankę turnieju ATP Masters 1000 w Rzymie, gdy w II rundzie wyeliminował Caspera Ruuda. W niedzielę odczuł jak przewrotny jest tenis i sam przegrał, będąc faworytem. W meczu 1/16 finału Serb po ponad dwuipółgodzinnej bitwie uległ 2:6, 6:4, 6:7(6) kwalifikantowi Thiago Monteiro.

Kecmanović może mieć do siebie żal o zmarnowaną szansę. W trzecim secie roztrwonił przewagę przełamania, a w rozstrzygającym tie breaku nie wykorzystał piłki meczowej, po czym od stanu 6-5 przegrał końcowe punkty z rzędu.

Dzięki temu Monteiro wywalczył debiutancki awans do IV rundy turnieju rangi ATP Masters 1000. 29-latek z Fortalezy został pierwszym Brazylijczykiem w 1/8 finału zmagań złotej serii od 2016 roku, kiedy także w Rzymie do tej fazy dotarł Thomaz Bellucci. Jego kolejnym rywalem będzie lepszy z pary Ben Shelton - Zhizhen Zhang.

Podobne emocje i przebieg przyniósł również inny mecz rewelacji turnieju, Nuno Borges i Francesco Passaro, gracza z eliminacji. Po trzech godzinach i siedmiu minutach zaciętej rywalizacji Portugalczyk zwyciężył 4:6, 7:6(8), 7:6(4) i pierwszy raz w karierze zameldował się w 1/8 finału zawodów Masters 1000.

27-letni Borges wygrał w trzech setach, ale niewiele zabrakło, by przegrał w dwóch. Jednak w tie breaku drugiego seta obronił piłkę meczową, po czym wyrównał stan spotkania. Więcej zimnej krwi zachował także w decydującym tie breaku. Co warte podkreślenia - zarówno w drugiej, jak i w trzeciej partii, nie doszło do żadnego przełamania.

Internazionali BNL d'Italia, Rzym (Włochy) ATP Masters 1000, kort ziemny, pula nagród 7,877 mln euro niedziela, 12 maja

III runda gry pojedynczej:

Nuno Borges (Portugalia) - Francesco Passaro (Włochy, Q) 4:6, 7:6(8), 7:6(4) Thiago Monteiro (Brazylia, Q) - Miomir Kecmanović (Serbia) 6:2, 4:6, 7:6(6)