Finały World Tour: Djokovic wygrywa z Dawidienką

Novak Đoković (ATP 3) pokonał Nikołaja Dawidienkę (ATP 6) 3:6, 6:4, 7:5 w meczu grupy B kończącego sezon ATP World Tour Finals. Serb broni wywalczonego przed rokiem tytułu.

W piątym gemie pierwszego seta grający bardzo agresywnie Dawidienko przełamał Đokovicia, potem powtórzył to jeszcze w dziewiątym gemie i objął prowadzenie 1-0 w setach. W dziewiątym gemie drugiego seta Serb w końcu odebrał serwis Rosjaninowi, który w końcówce gema popełnił dwa błędy forhendowe. Po chwili triumfator Australian Open 2008 wygrał własne podanie, przy piłce setowej popisując się wygrywającym forhendem.

Decydującego seta Đoković rozpoczął od przełamania serwisu Dawidienki i utrzymując konsekwentnie własne podanie prowadził 5:4. Wtedy to do walki jeszcze raz poderwał się Rosjanin, któremu kros bekhendowy dał przełamanie i remis 5:5. Serb jednak zaliczył jeszcze jednego breaka, a następnie nie zmarnował już drugiej szansy na zakończenie meczu przy własnym podaniu.

Tradycyjnie ci dwaj tenisiści zaserwowali kibicom emocjonujący bój. Jedyny dotychczas ich mecz, który zakończył się w dwóch setach, to ubiegłoroczny finał Masters w Szanghaju. W trwającym dwie godziny i 47 minut spotkaniu, Đoković wygrał w sumie o cztery piłki więcej (102-98). To jego trzecie zwycięstwo w piątym spotkaniu z Dawidienką.

Serb odniósł w ten sposób już 77. zwycięstwo w sezonie. Tenisista z Belgradu w tym sezonie wystąpił w 10 finałach i zdobył pięć tytułów, w tym na początku sezonu w Dubaju, a potem w inauguracyjnych zawodach w swoim rodzinnym Belgradzie.

28-letni Dawidienko po nie najlepszej pierwszej części sezonu, w której zmagał się z kontuzją stopy, później wygrał aż cztery turnieje, w tym rangi Masters w Szanghaju, gdzie w finale pokonał Rafaela Nadala. Bilans jego tegorocznych spotkań to 53-17.

Obaj tenisiści spotkali się także przed rokiem w Turnieju Mistrzów rozgrywanym wówczas w Szanghaju. Đoković dwukrotnie pokonał Dawidienkę, najpierw w fazie grupowej, a następnie w wielkim finale imprezy. W ubiegłym miesiącu górą był Rosjanin, który zwyciężył po zaciętym boju zakończonym tie breakiem trzeciego seta.

Zwycięstwo pozwoliło przedłużyć Đokoviciowi passę wygranych spotkań do 11. 22-letni Serb wygrał dwa ostatnie turnieje w sezonie zasadniczych. Tydzień po tygodniu pokonał Rogera Federera i Rafaela Nadala sięgając po tytuły w Bazylei i Paryżu (Bercy). W finale tego ostatniego turnieju pokonał reprezentanta gospodarzy Gaela Monfilsa. Od czasu porażki w półfinale US Open z Federerem Serb może się pochwalić bilansem 19-1. W tym czasie zdobył także tytuł w Pekinie.