Pewne otwarcie Igi Świątek. Tak przywitała się z Wimbledonem

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Mike Hewitt / Na zdjęciu: Iga Świątek
Getty Images / Mike Hewitt / Na zdjęciu: Iga Świątek

Iga Świątek pokonała Sofię Kenin 6:3, 6:4 i awansowała do drugiej rundy Wimbledonu. To był pierwszy mecz na nawierzchni trawiastej w obecnym sezonie aktualnej liderki rankingu.

Po wygraniu Rolanda Garrosa Iga Świątek miała ponad trzytygodniową przerwę od startów. Wstępnie najlepsza tenisistka chciała wziąć udział w zawodach rangi WTA 500 w Berlinie, ale ostatecznie wycofała się z rywalizacji na niemieckich kortach.

To oznacza, że Wimbledon jest pierwszym, a zarazem jedynym turniejem rozgrywanym na nawierzchni trawiastej, w którym 23-letnia raszynianka występuje w tym roku. Jej forma przed pierwszym meczem podczas trzeciego turnieju wielkoszlemowego w sezonie była więc pewną niewiadomą.

Najlepszym dotychczasowym wynikiem Świątek na Wimbledonie był ćwierćfinał osiągnięty w 2023 roku. W tamtym turnieju Polka zaliczyła m.in. spektakularny powrót w meczu czwartej rundy z Belindą Bencić. Porażkę z kolei odniosła w starciu z Eliną Switoliną.

Tegoroczne zmagania w Londynie podopieczna Tomasza Wiktorowskiego rozpoczęła od spotkania z Sofią Kenin, z którą mierzyła się również w pierwszej rundzie Australian Open 2024. Od początku pojedynku nasza zawodniczka imponowała naprawdę świetnym returnem. Jej serwis w pierwszym secie był z każdym gemem coraz lepszy.

Trzy z czterech premierowych gemów meczu zostały wygrane przez tenisistki odbierające podanie rywalki. Iga Świątek popełniła w tym fragmencie kilka niewymuszonych błędów i podjęła jedną błędną decyzję odnośnie przerwania akcji w jej trakcie (w rezultacie przeciwniczka zdobyła szansę na przełamanie). Pokazała jednak też kilka znakomitych uderzeń oraz serwisów - w tym jeden wygrywający przy obronie break pointa.

Z każdą kolejną akcją Świątek wyglądała coraz pewniej. Kenin próbowała podejmować ryzyko, szczególnie przy drugim podaniu liderki rankingu, ale nie przynosiło jej to żadnych korzyści. Iga wygrała premierowego seta 6:3.

W pierwszych sześciu gemach drugiej partii Iga Świątek oraz Sofia Kenin rywalizowały na wyrównanym poziomie. Amerykanka podniosła poziom swojej gry, z kolei Polka zmagała się ze skutecznością trafiania pierwszym podaniem, który był w tym meczu jej mocną bronią.

Kluczowym okazał się być siódmy gem, w którym gra toczyła się na przewagi. Górą z tego starcia wyszła pięciokrotna triumfatorka wielkoszlemowa. Triumfu w całym spotkaniu już nie oddała. Szczególnie mógł się podobać ostatni gem w jej wykonaniu. Świątek posłała w nim dwa asy serwisowe oraz dwa wygrywające podania. Pewnym krokiem zameldowała się w drugiej rundzie Wimbledonu 2024.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania) Wielki Szlem, kort trawiasty, pula nagród 50 mln funtów wtorek, 2 lipca

I runda gry pojedynczej:

Iga Świątek (Polska, 1) - Sofia Kenin (USA) 6:3, 6:4

Program i wyniki turnieju kobiet  Czytaj także: Imponujący powrót Novaka Djokovicia. Pewny awans finalisty Rolanda Garrosa Olbrzymia sensacja na Wimbledonie! Obrończyni tytułu za burtą

Źródło artykułu: WP SportoweFakty