ATP Indian Wells: Zwycięstwa Fisha i Moyi, powrót Ančicia

Mardy Fish (ATP 106) pokonał Michaela Berrera (ATP 51) 1:6, 6:1, 6:3 w I rundzie turnieju BNP Paribas Open rozgrywanego na kortach twardych w Indian Wells.

W I secie Berrer wykorzystał wszystkie trzy break pointy, jakie miał. W II secie jedno przełamanie pozwoliło Fishowi całkowicie odmienić losy spotkania. Amerykanin już w II rundzie spotka się z Novakiem Đokoviciem (ATP 2) i będzie to rewanż za finał tej imprezy z 2008 roku. Fish pokonał wtedy Nikołaja Dawidienkę, Davida Nalbandiana i Rogera Federera, by w finale przegrać w trzech setach z Serbem.

Swoją szansę wykorzystał grający z dziką kartą Ryan Harrison (ATP 284), który pokonał swojego partnera na treningach Taylora Denta (ATP 77) 6:3, 6:4, w każdym z setów przełamując po jednym razie rodaka. 17-letni Harrison odniósł drugie w karierze zwycięstwo w rozgrywkach ATP. Przed dwoma laty w Houston pokonał Pablo Cuevasa. Od tamtej pory wystąpił w czterech turniejach i ze wszystkich odpadł w I rundzie.

W kolejnej rundzie są także dwaj Francuzi Florent Serra (ATP 63) i Jérémy Chardy (ATP 44), którzy odnieśli pewne zwycięstwa. Pierwszy w ciągu 53 minut pokonał Alejandro Fallę (ATP 71) 6:1, 6:2, rewanżując się Kolumbijczykowi za porażkę poniesioną w 2008 roku w Waszyngtonie, drugi nawet nie musiał kończyć meczu, bo jego rywal, Włoch Potito Starace (ATP 67) przy stanie 1:6, 1:4 skreczował z powodu kontuzji pleców.

Blisko 2,5-godzinną batalię stoczyli Guillermo Garcia-Lopez (ATP 49) i Lukáš Lacko (ATP 60). Górą był Hiszpan, który zwyciężył 4:6, 6:4, 7:5 i odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w sezonie. Garcia-López, który wcześniej z pięciu turniejów odpadł w I rundzie, zmierzy się teraz z mającym najlepszy bilans tegorocznych spotkań (18-2) Chorwatem Marinem Čiliciem (nr 8).

Dobrze swój start rozpoczął Rainer Schüttler (ATP 90). Niemiecki weteran, półfinalista imprezy z 2003 roku, najpierw przebrnął kwalifikacje, a w I rundzie pokonał Brazylijczyka Thiago Alvesa (ATP 129) 7:5, 6:0. Jego kolejnym rywalem będzie broniący tytułu Rafael Nadal (ATP 3).

Amerykański kwalifikant Tim Smyczek (ATP 295) stawiał zacięty opór Carlosowi Moyi (ATP 639). 22-latek z Milwaukee, rozgrywający swój pierwszy turniej w ATP World Tour Masters 1000 i w ogóle trzeci w cyklu ATP, przegrał z byłym liderem światowego rankingu 6:7(7), 6:7(5) po dwóch godzinach i 20 minutach twardej walki. W tie breaku pierwszego seta Moyá obronił dwie piłki setowe. W drugim secie Smyczek prowadził 5:3 i miał dwa setbole. Hiszpan jednak znowu lepiej wytrzymał napięcie. Przy stanie 6:5 nie wykorzystał dwóch piłek meczowych. Zakończył mecz w tie breaku przy czwartym meczbolu, popisując się wygrywającym bekhendem.

33-letni Moyá opuścił ubiegły sezon z powodu problemów zdrowotnych. Jako pierwszy Hiszpan w historii został on liderem światowego rankingu, po tym jak doszedł w Indian Wells do finału w 1999 roku. Moyá, triumfator 20 turniejów w cyklu ATP World Tour, w 2009 roku zdołał rozegrać tylko cztery turnieje. Z gry wyeliminowała go najpierw kontuzja ścięgna udowego, a później miał operowany duży palec u nogi.

Swój pierwszy mecz w cyklu World Tour od ponad roku zaliczył Mario Ančić (ATP 694), który w zeszłym sezonie właśnie w Indian Wells skreczował po rozegraniu sześciu gemów w pojedynku z Ivanem Ljubičiciem. Ostatni występ zaliczył w maju w Kitzbuhel i później opuścił resztę sezonu z powodu nawrotu mononukleozy, z którą zmagał się w 2007 roku. Były tenisista Top 10 pokonał amerykańskiego kwalifikanta, Bobby'ego Reynoldsa (ATP 414) 4:6, 6:3, 6:4.