WTA Indian Wells: Azarenka i Clijsters wyeliminowane

Kim Clijsters (WTA 17) przegrała z Alisą Klejbanową (WTA 27) 4:6, 6:1, 6:7 w III rundzie turnieju BNP Paribas Open rozgrywanego na kortach twardych w Indian Wells. Z byłych triumfatorek w grze pozostaje jedynie broniąca tytułu Wiera Zwonariowa.

Ex liderka rankingu Clijsters (dwukrotna mistrzyni Indian Wells) po przegraniu seta wygrała dziewięć z 10 kolejnych gemów i objęła prowadzenie 3:0 w III secie. Potem rozpoczęła tie breaka od prowadzenia 4-0, ale Klejbanowa wygrała siedem piłek z rzędu i to ona zwyciężyła po 2 godzinach i 37 minutach. 20-latka z Moskwy pod koniec lutego w Kuala Lumpur zdobyła swój pierwszy w karierze tytuł w cyklu.

Odpadła także Wiktoria Azarenka (WTA 6), która przegrała 6:7, 2:6 z Marią José Martínez (WTA 33). W I secie Białorusinka, która przyjeżdżając do Indian Wells legitymowała się bilansem tegorocznych spotkań 11-3, przegrywała 1:5, by wyrównać na 5:5 po drodze broniąc czterech piłek setowych. Przegrała jednak tę partię w tie breaku, w drugim secie Hiszpanka wykorzystała wszystkie trzy break pointy i odniosła czwarte zwycięstwo nad zawodniczką z czołowej 10 (w ubiegłym sezonie pokonała Pietrową i dwukrotnie Woźniacką).

Do najlepszej szesnastki awansowała Zwonariowa (WTA 14), która pokonała Łotyszkę Anastasiję Sevastovą (WTA 63) 6:2, 6:3. Rosjanka wygrała 81 proc. piłek przy swoim podaniu oraz wykorzystała trzy z 14 break pointów i sięgnęła po łatwe zwycięstwo. To jej ósme z rzędu zwycięstwo w Indian Wells. Bilans Zwonariowej w Indian Wells to 20-4: dochodziła ona do IV rundy lub dalej we wszystkich sześciu występach.

O swój piąty ćwierćfinał w szóstym starcie w Indian Wells Rosjanka zmierzy się z Samanthą Stosur (WTA 11), która pokonała Anastazję Pawljuczenkową (WTA 25) 6:3, 6:0. Rosjanka, która ostatnio w Monterrey zdobyła swój pierwszy tytuł, wykorzystała tylko jednego z siedmiu break pointów, Australijka za to na przełamanie zamieniła wszystkie pięć okazji, jakie miała.

Bilans bezpośrednich spotkań między Zwonariową a Stosur jest korzystniejszy dla Rosjanki (3-2), która wygrała trzy ostatnie mecze. Lepszy start sezonu miała Zwonariowa (bilans 13-3), która w Pattai zdobyła 10. tytuł w karierze. Stosur (bilans 7-3) dochodząc do IV rundy powtórzyła swój najlepszy tegoroczny wynik z Australian Open.

Carla Suárez (WTA 42) przed rokiem w swoim debiucie w Indian Wells odpadła po pierwszym meczu, ale w tym roku kroczy od zwycięstwa do zwycięstwa. Po wyeliminowaniu najwyżej rozstawionej Swietłany Kuzniecowej tym razem wyższość Hiszpanki musiała uznać Węgierka Ágnes Szávay (WTA 30), którą pokonała 6:4, 3:6, 6:1.

Z ogromnych opresji wyszła Jelena Janković (WTA 9), która pokonała Sarę Errani (WTA 49) 2:6, 7:6, 6:4. W decydującym secie Serbka przegrywała 2:4 i 0-40 i wydawało się, że Włoszka odniesie swoje pierwsze zwycięstwo nad zawodniczką z czołowej 10. Janković jednak tradycyjnie walczyła do samego końca, wygrała cztery gemy z rzędu i całe spotkanie po dwóch godzinach i 49 minutach.

- To był bardzo ciężki mecz, nie tylko fizycznie, ale także mentalnie. Ona grała naprawdę dobrze - powiedziała Janković. - Nie grałam konsekwentnie przez cały czas. Rozegrałam kilka punktów dobrze, a potem jej parę podarowałam. Kiedy przegrywałam 2:4 w III secie i 0-40 była naprawdę batalia. Prawie dwa breaki... Starałam się być pozytywnie nastawiona, jak to tylko było możliwe - mówiła ex liderka rankingu.

Shahar Pe'er (WTA 20) przy stanie 6:4 i 5:4 nie wykorzystała dwóch piłek meczowych w spotkaniu z Flavią Pennettą (WTA 12), ale w III secie cztery razy przełamała serwis Włoszki i zwyciężyła po blisko 2,5-godzinnym boju.

We wtorek zaczynamy 1/8 finału: Agnieszka Radwańska zmierzy się o godz. 19 polskiego czasu z Marion Bartoli. Polka i Maria Kirilenko poznały rywalki w ćwierćfinale debla: będą to Kveta Peschke i Katarina Srebotnik (mecz najwcześniej o 22).

BNP Paribas Open, Indian Wells (USA)
WTA Premier Mandatory, kort twardy, pula nagród 4,5 mln dol.
poniedziałek, 15 marca

III runda gry pojedynczej:

Maria José Martínez (Hiszpania, 28) - Wiktoria Azarenka (Białoruś, 3) 7:6(4), 6:2
Jelena Janković (Serbia, 6) - Sara Errani (Włochy) 2:6, 7:6(6), 6:4
Samantha Stosur (Australia, 8) - Anastazja Pawljuczenkowa (Rosja, 25) 6:3, 6:0
Shahar Pe'er (Izrael, 17) - Flavia Pennetta (Włochy, 9) 6:4, 6:7(4), 6:1
Wiera Zwonariowa (Rosja, 12) - Anastasija Sevastova (Łotwa) 6:2, 6:3
Yanina Wickmayer (Belgia, 13) - Roberta Vinci (Włochy) 6:1, 3:6, 6:3
Alisa Klejbanowa (Rosja, 23) - Kim Clijsters (Belgia, 14) 6:4, 1:6, 7:6(4)
Carla Suárez (Hiszpania) - Ágnes Szávay (Węgry, 27) 6:4, 3:6, 6:1