Wielki rewanż Nadala! Hiszpan wygrywa mecz mistrzów!

Rafael Nadal wygrał z Rogerem Federerem w finałowym starciu na turnieju ATP w Hamburgu (z pulą nagród 2,27 mln euro). Hiszpan dzięki temu zrewanżował się Szwajcarowi za porażkę w zeszłorocznym finale.

Jarosław Kowal

W zeszłym roku w finale turnieju w Hamburgu Federer w trzech setach pokonał Nadala, przerywając jego rekordową serię 81 spotkań bez porażki na nawierzchni ziemnej.

Żądny rewanżu Hiszpan, w tym roku odzyskał utraconą koronę. Po zażartej, prawie trzygodzinnej walce pokonał Federera 7:5, 6:7(3), 6:3.

Niedzielne spotkanie dużo lepiej rozpoczął jednak tenisista ze Szwajcarii. Federer momentalnie przełamał podanie rywala, a po jakimś czasie prowadził już 5:1. Zimny prysznic najwyraźniej motywująco podziałał na Nadala, bo ten wówczas ruszył do szaleńczego odrabiania strat. Wygrał sześć gemów z rzędu i całego seta 7:5.

W drugiej partii przewagę znów uzyskał Federer. Wyszedł na prowadzenie 5:3, ale Hiszpanowi po raz kolejny udało się odrobić straty. O ostatecznym wyniku tego seta musiał zatem zadecydować tie-break, którego zdecydowanie wygrał lider światowej listy tenisistów.

W decydującej odsłonie zawodnicy zgodnie wygrywali swoje podania. O wszystkim przesądził jednak czwarty gem, kiedy Nadal odszedł od przyjętej reguły, zdobywając przewagę przełamania. Dlatego że nie oddał jej już do końca, mógł cieszyć się ze swojego 26. tytułu i dziesiątego zwycięstwa z Federerem w karierze (patrz: zestawienie poniżej).

- 2004 - Miami - 6:3, 6:3 dla Nadala

Dodajmy jeszcze, że w finale turnieju deblowego porażki doznała najlepsza para świata: bracia Bob i Mike Bryanowie. Amerykanie ulegli rozstawionym z dwójką Danielowi Nestorowi oraz Nenadowi Zimonjiciowi.