Wimbledon: Awans Rosolskiej oraz Matkowskiego i Fyrstenberga, Kubot i Jans wyeliminowani

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Marcin Matkowski i Mariusz Fyrstenberg oraz Alicja Rosolska i Chinka Zi Yan pokonali I rundę gry podwójnej Wimbledonu. Łukasz Kubot i Austriak Oliver Marach oraz Klaudia Jans i Rumunka Edina Gallovits zatrzymane. W czwartek grają Agnieszka Radwańska i Rosjanka Maria Kirilenko oraz Michał Przysiężny i Izraelczyk Dudi Sela.

Nasz najlepszy debel, Matkowski i Fyrstenberg, odniósł swoje 26. wspólne zwycięstwo w Wielkim Szlemie, ale dopiero trzecie w Wimbledonie. Doświadczeni Polacy na trawie w All England Club triumfowali ostatni raz w 2005 roku. Fyrstenberg dwa lata potem przeszedł rundę w duecie z Kubotem. Kolejnymi rywalami będą albo Cerretani i Chardy, albo Lu i Tipsarević.

Kubot i Marach w dziewiątym w ogóle, a siódmym z rzędu wspólnym turnieju wielkoszlemowym po raz drugi odpadli w I rundzie (wcześniej w ostatniej edycji US Open). Nie nawiązali do ubiegłorocznego Wimbledonu, swojego pierwszego granego razem, gdy dotarli do ćwierćfinału. Kubot szybko zakończył swój 15. wielkoszlemowy występ w deblu i pierwszy raz odpadł w Londynie w I rundzie. W czwartek zagra o 1/16 finału singla.

Z Cibulkovą i Pawljuczenkową, pogromczyniami Jans i Gallovits, spotkają się w 1/16 finału rozstawione Rosolska i Yan, półfinalistki z Eastbourne. 24-letnia warszawianka odniosła 13. zwycięstwo w 13. turnieju Wielkiego Szlema. To czwarty Wimbledon młodszej z sióstr Rosolskich, która w dwóch poprzednich edycjach także przechodziła do II rundy.

25-letnia Jans, trzecia najwyżej notowana polska deblistka, tylko raz (przed rokiem) dotarła w Wimbledonie do II rundy. To był jej pierwszy turniej w duecie z Gallovits. W Wielkim Szlemie wygrała dziesięć meczów, ale ostatni w styczniu w Melbourne, gdy towarzyszyła jej jeszcze Rosolska. Gdynianka po raz pierwszy wystąpi w grze mieszanej: jej partnerem Meksykanin Santiago González.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)

Wielki Szlem, kort trawiasty, pula nagród w deblu 2,08 mln funtów

środa, 23 czerwca

I runda gry podwójnej mężczyzn:

Leonardo Mayer (Argentyna) / Horacio Zeballos (Argentyna) - Łukasz Kubot (Polska, 5) / Oliver Marach (Austria, 5) 6:3, 6:7(6), 6:3, 2:6, 8:6

Mariusz Fyrstenberg (Polska, 6) / Marcin Matkowski (Polska, 6) - Michael Kohlmann (Niemcy) / Jarkko Nieminen (Finlandia) 6:7(4), 6:1, 1:6, 7:6(2), 6:4

Michał Przysiężny (Polska) / Dudi Sela (Izrael) - John Isner (USA, 12) / Sam Querrey (USA, 12) *mecz odwołany

I runda gry podwójnej kobiet:

Dominika Cibulková (Słowacja) / Anastazja Pawljuczenkowa (Rosja) - Klaudia Jans (Polska) / Edina Gallovits (Rumunia) 4:6, 6:2, 6:4

Alicja Rosolska (Polska, 15) / Zi Yan (Chiny, 15) - Julie Coin (Francja) / Marie-Eve Pelletier (Kanada) 6:3, 6:2

Źródło artykułu: