Serena i Szarapowa zagrają ze sobą po raz ósmy (bilans 5-2 dla Amerykanki), ale po raz pierwszy od 2008 roku, gdy w ćwierćfinale w Charleston w trzech setach zwyciężyła Amerykanka. Będzie to rewanż za finał Wimbledonu 2004. Wtedy to 17-letnia Szarapowa sprawiła ogromne zaskoczenie zwyciężając 6:1, 6:4 i zdobywając swój pierwszy wielkoszlemowy tytuł. Na zakończenie tego samego sezonu spotkały się w finale Turnieju Mistrzyń i w trzech setach zwyciężyła Rosjanka, choć w decydującym secie przegrywała 0:4. W Wielkim Szlemie obie tenisistki grały ze sobą jeszcze dwukrotnie w Australian Open. W 2005 roku w półfinale po emocjonującej trzysetowej batalii zwyciężyła Serena, która obroniła trzy piłki meczowe. Rok później w finale Amerykanka rozbiła Rosjankę 6:1, 6:2. Po raz trzeci spotkają się ze sobą przed ćwierćfinałem. W 2004 i 2007 roku Serena w drodze po tytuł w Miami (w obu przypadkach w 1/8 finału) łatwo zwyciężała Szarapową. Rosjanka, która w tym sezonie zdobyła dwa tytuły, w dwóch poprzednich sezonach odpadała w Londynie w II rundzie, a teraz będzie walczyć o swój czwarty ćwierćfinał. Serena, trzykrotna triumfatorka, na 10 startów w All England Club tylko dwukrotnie odpadła przed ćwierćfinałem.
Henin i Clijsters zagrają ze sobą już po raz 25. (bilans 12-12). W tym sezonie mierzyły się dwukrotnie (finał w Brisbane, półfinał w Miami) i oba spotkania po wspaniałych bataliach w tiebreaku III seta wygrała Clijsters. W tym pierwszym meczu obroniła dwie piłki meczowe W Wimbledonie zagrają ze sobą dopiero po raz drugi. W 2006 roku w półfinale 6:4, 7:6 zwyciężyła Henin, która na trawie w sumie wygrała trzy z czterech spotkań z rodaczką. 10 z ich pojedynków rozstrzygało się w III setach. Jeden z najwspanialszych meczów rozegrały w 2003 roku w finale w Berlinie, Henin obroniła trzy meczbole i sięgnęła po tytuł. Dwa lata wcześniej w półfinale Roland Garros Henin prowadziła 6:2 i 4:2, by przegrać w trzech setach. Dla Clijsters Wimbledon to jedyny wielkoszlemowy turniej, w którym nie grała w finale (dwa półfinały w 2003 i 2006). Henin w Australian Open, Roland Garros i US Open zdobyła siedem wielkoszlemowych tytuł, ale w Londynie dwukrotnie przegrała w finale (2001, 2006).
Hewitt przed Wimbledonem wygrał turniej w Halle w finale pokonując Federera. Triumfator z 2002 roku przegrał z Đokoviciem trzy z czterech spotkań, w tym dwa na trawie: w 2007 roku w 1/8 Wimbledonu i w 2008 roku w ćwierćfinale na kortach klubu Queen's. Serb w All England Club swój najlepszy wynik osiągnął w 2007 roku, gdy jedyny raz doszedł do półfinału. Poza tym jeszcze tylko raz osiągnął tutaj ćwierćfinał (w ubiegłym sezonie). 29-letni Hewitt na sześć ostatnich startów w Wimbledonie cztery razy grał w ćwierćfinale, w tym w ubiegłym sezonie.
Querrey przegrał z Murrayem trzy dotychczasowe spotkania, ale po raz ostatni grali ze sobą w 2008 roku, a od tamtej pory Amerykanin poczynił znaczące postępy. W tym sezonie wygrał trzy turnieje na trzech różnych nawierzchniach, w tym na trawiastych kortach klubu Queen's. Po pokonaniu w pięciu setach Xaviera Malisse'a po raz drugi będzie walczył o ćwierćfinał Wielkiego Szlema (po US Open 2008). Murray, ubiegłoroczny półfinalista, bez straty seta pokonał Czecha Jana Hájka, Fina Jarkko Nieminena i po wspaniałym meczu Francuza Gillesa Simona.
Federer i Melzer grali ze sobą w czasach juniorskich w 1998 roku w Orange Bowl i łatwo wtedy wygrał Szwajcar. W dorosłej karierze spotkają się ze sobą po raz pierwszy. - To jest zabawne, ponieważ ja z nim trenuję, codziennie ze sobą rozmawiamy w szatniach. Ale on jest jednym z tych facetów, z którym się jeszcze nie spotkałem. Posiadamy podobny kalendarz turniejów, ale nigdy się nie spotkaliśmy - powiedział Federer. Melzer w tegorocznym Roland Garros osiągnął swój pierwszy wielkoszlemowy półfinał, a w Londynie po raz pierwszy walczył będzie o ćwierćfinał. Jest on juniorskim mistrzem tej imprezy z 1999 roku. Federer w siedmiu ostatnich sezonach w All England Club zdobył sześć tytułów.
Nadal wygrał dziewięć dotychczasowych spotkań z Mathieu. Triumfator z 2008 roku w drodze do 1/8 finału rozegrał dwa pięciosetowe mecze: w II rundzie z Holenderem Robinem Haasem i w III z Niemcem Philippem Petzschnerem, w obu przegrywał 1-2 w setach. Mathieu ma za sobą pięciosetówkę z Michaiłem Jużnym w II rundzie. Francuz po raz szósty będzie walczył o ćwierćfinał Wielkiego Szlema i po raz drugi w Wimbledonie (po 2007 roku). Dotychczas 1/8 finału okazywała się dla niego fazą nie do przejścia.
Venus Williams (WTA 2), pięciokrotna triumfatorka, zagra z Jarmilą Groth (WTA 92). Amerykanka w Londynie tylko trzykrotnie odpadła przed ćwierćfinałem, po raz ostatni w 2006 roku. Siedem razy grała w finale, w tym w trzech ostatnich sezonach. Dla 23-letniej Groth ostatnie tygodnie są niezwykle udane. Po osiągnięciu 1/8 finału w Roland Garros także w Londynie zagra o ćwierćfinał.
Trzykrotny finalista Andy Roddick (ATP 7) (w ubiegłym sezonie w walce o tytuł przegrał po pasjonującym meczu z Federerem, 14-16 w V secie), zagra z pogromcą Michała Przysiężnego z II rundy Yenem-Hsun Lu (ATP 82). Amerykanin w tym sezonie dwukrotnie pokonał reprezentanta Tajwanu. Lu, który jeszcze nie stracił seta, po raz pierwszy zagra w 1/8 finału w turnieju wielkoszlemowym. Roddick poza finałami z 2004, 2005 i 2009 roku w Londynie osiągnął jeszcze półfinał (2003) i ćwierćfinał (2007).
Od godziny 14:00 polskiego czasu (Kort Centralny i Kort nr 1., pozostałe areny od 13:00)
Kort Centralny:
Roger Federer (Szwajcaria, 1) - Jürgen Melzer (Austria, 16)
Serena Williams (USA, 1) - Maria Szarapowa (Rosja, 16)
Sam Querrey (USA, 18) - Andy Murray (Wielka Brytania, 4)
Kort nr 1.:
Kim Clijsters (Belgia, 8) - Justine Henin (Belgia, 17)
Novak Đoković (Serbia, 3) - Lleyton Hewitt (Australia, 15)
Paul-Henri Mathieu (Francja) - Rafael Nadal (Hiszpania, 2)
Kort 2:
Jarmila Groth (Australia) - Venus Williams (USA, 2)
Karolina Woźniacka (Dania, 3) - Petra Kvitová (Czechy)
Yen-Hsun Lu (Tajwan) - Andy Roddick (USA, 5)
Kort 5:
Cwetana Pironkowa (Bułgaria) - Marion Bartoli (Francja, 11)
Klára Zakopalová (Czechy) - Kaia Kanepi (Estonia, Q)
Kort 12:
Wiera Zwonariowa (Rosja, 21) - Jelena Janković (Serbia, 4)
Julien Benneteau (Francja, 32) - Jo-Wilfried Tsonga (Francja, 10)
Robin Söderling (Szwecja, 6) - David Ferrer (Hiszpania, 9)
Kort 18:
Na Li (Chiny, 9) - Agnieszka Radwańska (Polska, 7)
Tomáš Berdych (Czechy, 12) - Daniel Brands (Niemcy)