WTA San Diego: Rewanż za Pekin, Radwańska z Kuzniecową w finale

Agnieszka Radwańska (WTA 10) pokonała Danielę Hantuchovą (WTA 27) 6:4, 6:2 i awansowała do finału turnieju Mercury Insurance Open na kortach twardych w Carlsbad/San Diego. O tytuł Polka zmierzy się ze Swietłaną Kuzniecową (WTA 21), z którą w ubiegłym sezonie przegrała w finale turnieju w Pekinie.

Krakowianka po trzech półfinałach w Stanach Zjednoczonych, a w sumie czterech w całym sezonie osiągnęła pierwszy finał. To jej czwarte zwycięstwo w szóstym spotkaniu ze Słowaczką. Polka zrekompensowała sobie porażkę w ćwierćfinale Australian Open 2008. Jej rywalką w walce o pierwszy od 2008 roku tytuł będzie Kuzniecowa, która w spotkaniu z Flavią Pennettą (WTA 15) wygrała dziewięć z 10 gemów od stanu 3:3 w I secie. Dla Rosjanki także będzie to pierwszy finał od Pekinu. Dwukrotna triumfatorka Wielkiego Szlema wystąpi w 31. finale (bilans 12-18). Trzy z tych finałów osiągnęła podczas amerykańskiego lata, w tym dwa w US Open (triumf w 2004 roku i finał 2007). Łączny bilans spotkań Radwańskiej z Kuzniecową przemawia za Rosjanką (6-3). Dla Polki będzie to szósty w karierze finał (bilans 4-1).

W pierwszych trzech gemach serwisowych Hantuchovej Radwańska miała w sumie trzy break pointy, ale żadnego nie potrafiła wykorzystać i Słowaczka prowadziła 3:2. Wreszcie w siódmym gemie krakowianka dopięła swego, Hantuchová prowadząc 40-15 przegrała cztery piłki z rzędu, a przy break poincie popełniła pierwszy w meczu podwójny błąd serwisowy. Po wygraniu własnego podania do zera Radwańska prowadziła 5:3. W 10. gemie krakowianka od stanu 30-30 zdobyła dwa decydujące punkty i zapisała na swoje konto I seta po 44 minutach. - Chyba wypróbowałyśmy każde możliwe uderzenie w tenisie - powiedziała Radwańska.

Trzy pierwsze gemy II seta kończyły się przełamaniem. Krótkotrwałe rozluźnienie Radwańskiej zakończyło się w czwartym gemie, którego krakowianka wygrała do 15. Kolejne dwa gemy również zdobyła Polka i prowadziła już 5:1. W siódmym niesamowicie długim gemie (w sumie 12 równowag) Hantuchová obroniła siedem piłek meczowych. Radwańska nie pozwoliła jednak Słowaczce wrócić do gry, zakończyła mecz przy własnym podaniu.

Mercury Insurance Open, Carlsbad, Kalifornia (USA)
WTA Tour Premier, kort twardy (Deco-Turf II), pula nagród 700 tys. dol.

Wyniki i program turnieju

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)