US Open, dzień 8: Hit Woźniacka - Szarapowa, gra też Federer

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Mecz Karoliny Woźniackiej (WTA 2) z Marią Szarapową (WTA 17) to najważniejsze wydarzenie ósmego dnia wielkoszlemowego US Open. O awans do ćwierćfinału walczyć też będą Swietłana Kuzniecowa (WTA 13) oraz Roger Federer (ATP 2) i Novak Đoković (ATP 3).

W tym artykule dowiesz się o:

Woźniacka i Szarapowa zagrają ze sobą po raz trzeci. W 2008 roku dwukrotnie górą bez straty seta była Rosjanka. Dunka polskiego pochodzenia, która w przypadku wygrania US Open zostanie liderką rankingu WTA, jest niepokonana od 11 spotkań (5-0 w Montrealu, 3-0 w New Haven, 3-0 na Flushing Meadows). Woźniacka na 19 ostatnio rozegranych spotkań przegrała tylko jedno (triumfowała jeszcze w Kopenhadze). Szarapowa tego lata osiągnęła finały w Stanford i Cincinnati, a rozbijając Beatrice Caprę 6:0, 6:0 w poprzedniej rundzie po raz pierwszy od 2006 roku osiągnęła w Nowym Jorku 1/8 finału. Rosjanka przed czterema laty na Flushing Meadows zdobyła jeden ze swoich trzech wielkoszlemowych tytułów (pozostałe to Wimbledon 2004 i Australian Open 2008). Woźniacka to jedna z dwóch zawodniczek, które we wszystkich tegorocznych wielkoszlemowych turniejach osiągnęły 1/8 finału (druga to Venus Williams). Dunka przez trzy rundy przeszła jak burza tracąc w sumie trzy gemy. Szarapowa w I rundzie musiała walczyć przez trzy sety z Australijką Jarmilą Groth, w dwóch kolejnych spotkaniach łatwo pokonała Czeszkę Ivetę Benešovą i Caprę.

Pięciokrotny triumfator Federer zmierzy się z Jürgen Melzerem (ATP 15), którego pokonał w 1/8 finału tegorocznego Wimbledonu. 29-letni Austriak na przełomie maja i czerwca podczas Roland Garros osiągnął swój pierwszy wielkoszlemowy półfinał. Pokonując po pięciosetowych bataliach Rosjanina Dmitrija Tursunowa i Litwina Ricardasa Berankisa oraz w trzech setach Hiszpana Juana Carlosa Ferrero po raz pierwszy doszedł w Nowym Jorku do 1/8 finału. Federer pozostaje w grze o siódmy z rzędu finał na Flushing Meadows, po pięciu z rzędu triumfach (2004-2008) w zeszłym roku w meczu o tytuł przegrał z Argentyńczykiem Juanem Martinem del Potro.

Đoković spotka się z reprezentantem gospodarzy Mardym Fishem (ATP 21), z którym wygrał cztery dotychczasowe spotkania. 28-letni Amerykanin w ostatnich tygodniach osiągnął rewelacyjną dyspozycję. Wygrał turnieje w Newport i Atlancie oraz osiągnął finał dużej imprezy w Cincinnati pokonując dwóch tenisistów z czołowej 10: Fernando Verdasco i Andy'ego Murray'a, a przegrywając po trzysetowej batalii z Federerem. Fish, który w 2008 roku doszedł w Nowym Jorku do ćwierćfinału (w swoim dorobku ma jeszcze ćwierćfinał Australian Open 2007), ma już za sobą pięciosetowe potyczki z Czechem Janek Hájkiem i Francuzem Arnaudem Clémentem, poza tym w trzech setach pokonał Urugwajczyka Pablo Cuevasa. Đoković po pięciosetowej, morderczej batalii z rodakiem Viktorem Troickim w bardzo dobrym stylu wyeliminował Niemca Philippa Petzschnera i Amerykanina Jamesa Blake'a. Serb w Nowym Jorku po raz ostatni odpadł przed ćwierćfinałem w 2006 roku.

Bardzo ciekawie zapowiada się francuskie starcie Richarda Gasqueta (ATP 38) i Gaëla Monfilsa (ATP 19). Bilans dotychczasowych spotkań obu tenisistów jest remisowy (2-2). Dla Gasquet to szansa na drugi wielkoszlemowy ćwierćfinał. W 2007 roku doszedł on do półfinału Wimbledonu w ćwierćfinale z Andym Roddickiem odrabiając stratę dwóch setów. Jeśli wygra Monfils to po raz trzeci będzie walczył o wielkoszlemowy półfinał (po Roland Garros 2008, w którym przeszedł ćwierćfinał i 2009). Dwukrotny finalista Roland Garros Robin Söderling (ATP 5) o swój drugi ćwierćfinał US Open zagra z pogromcą Michała Przysiężnego Albertem Montañésem (ATP 23), który w 36. starcie w Wielkim Szlemie po raz pierwszy osiągnął 1/8 finału.

Mistrzyni z 2004 roku Swietłana Kuzniecowa zmierzy się z Dominiką Cibulkovą (WTA 45), z którą wygrała trzy z czterech dotychczasowych spotkań. W styczniu tego roku w Sydney górą była Słowaczka, ale przez całą pierwszą część sezonu Rosjanka przeżywała poważny kryzys. Wymieniła obóz trenerski na Francuzów, na którego czele stoi były opiekun Amelie Mauresmo Loic Courteau i latem wygrała turniej w San Diego oraz zaliczyła półfinał w Montrealu. 21-letnia Cibulková w meczu II rundy z Alioną Bondarenko obroniła pięć piłek meczowych, a w kolejnym spotkaniu rozbiła pogromczynię Urszuli Radwańskiej Hiszpankę Lourdes Domínguez. Słowaczka walczy o drugi wielkoszlemowy ćwierćfinał (przed rokiem w Roland Garros doszła do półfinału). Kuzniecowa, która w ubiegłym sezonie w Roland Garros zdobyła swój drugi wielkoszlemowy tytuł, w US Open gra po raz dziewiąty i poza triumfem przed sześcioma laty jeszcze tylko raz doszła do ćwierćfinału (finał w 2007 roku).

Finalistka Wimbledonu Wiera Zwonariowa (WTA 8) zagra z Andreą Petković (WTA 38). Rosjanka poza życiowym osiągnięciem w Wielkim Szlemie w All England Club w swoim dorobku ma jeszcze ćwierćfinał Roland Garros 2003 i półfinał Australian Open 2009. Niemka, która w poprzedniej rundzie nie musiała wychodzić na kort (walkower pogromczyni Agnieszki Radwańskiej Shuai Peng), w siedmiu poprzednich startach w Wielkim Szlemie ani razu nie przeszła II rundy. Ubiegłoroczna półfinalistka imprezy Yanina Wickmayer (WTA 18) zmierzy się z dwukrotną ćwierćfinalistką Wielkiego Szlema (Roland Garros 2008, Wimbledon 2010) Kaią Kanepi (WTA 32). Estonka, która w lipcu w Palermo zdobyła swój pierwszy tytuł, w poprzedniej rundzie wyeliminowała Jelenę Janković.

Od godz. 17:00 polskiego czasu

Stadion Arthura Ashe'a:

Swietłana Kuzniecowa (Rosja, 11) - Dominika Cibulková (Słowacja)

Mardy Fish (USA, 19) - Novak Đoković (Serbia, 3), nie przed godz. 18:30

Karolina Woźniacka (Dania, 1) - Maria Szarapowa (Rosja, 14)

Stadion Louisa Armstronga:

Richard Gasquet (Francja) - Gaël Monfils (Francja, 17)

Kaia Kanepi (Estonia, 31) - Yanina Wickmayer (Belgia, 15)

Robin Söderling (Szwecja, 5) - Albert Montañés (Hiszpania, 21)

Od godz: 1:00 w nocy polskiego czasu

Stadion Arthura Ashe'a:

Andrea Petković (Niemcy) - Wiera Zwonariowa (Rosja, 7)

Jürgen Melzer (Austria, 13) - Roger Federer (Szwajcaria, 2)

Źródło artykułu: