ATP Kuala Lumpur: Czwarty w sezonie finał Jużnego, drugi Gołubiewa

Michaił Jużnyj (ATP 9) pokonał Igora Andriejewa (ATP 102) 3:6, 6:0, 6:2 i awansował do finału turnieju Malaysian Open rozgrywanego na kortach twardych (hala) w Kuala Lumpur. O tytuł Rosjanin zagra z Andriejem Gołubiewem (ATP 41), który wygrał z Davidem Ferrerem (ATP 11) 7:5, 7:6(4).

28-letni Jużnyj awansował do czwartego w sezonie finału. Rosjanin, który w maju w Monachium zdobył swój szósty tytuł, a przed miesiącem doszedł do półfinału US Open, walczy o pierwszy w karierze występ w kończących sezon Finałach ATP World Tour. Aktualnie zajmuje 10 miejsce w rankingu South African Airways 2010, który uwzględnia tylko wyniki z tego sezonu. Jużnyj już w drugim meczu z rzędu przegrał I seta. W ćwierćfinałowym meczu z Marcosem Baghdatisem wyszedł z dużych opresji, bo w II secie Cypryjczyk miał przewagę dwóch przełamań. Z Andriejewem po przegraniu I seta wygrał 12 z 14 gemów i zakończył wspaniały marsz rodaka, który w II rundzie wyeliminował rozstawionego z numerem drugim Nikołaja Dawidienkę.

Bilans wszystkich finałów Jużnego to 6-9 i 1-2 w tym sezonie. W lutym przegrał on decydujące mecze w Rotterdamie i Dubaju, odpowiednio z Robinem Söderlingiem i Novakiem Đokoviciem.

23-letni Gołubiew, który sezon rozpoczynał jako 133. tenisista w rankingu ATP, zrewanżował się Ferrerowi za kwietniową porażkę poniesioną na kortach ziemnych w Monte Carlo. Reprezentant Kazachstanu osiągnął drugi w karierze finał w ATP World Tour. W lipcu w Hamburgu zdobył tytuł po drodze pokonując Nikołaja Dawidienkę i w finale Jürgena Melzera. Gołubiew, który wcześniej wyeliminował piątą rakietę świata Robina Söderlinga, w I secie zaliczył decydujące przełamanie w 11. gemie, a w tie breaku II seta od stanu 4-4 zdobył trzy punkty z rzędu zapewniając sobie zwycięstwo po jednej godzinie i 47 minutach.

28-letni Ferrer walczy o prawo gry w Finałach ATP World Tour. Hiszpan jedyny raz do kończącej sezon imprezy zakwalifikował się w 2007 roku. Doszedł wówczas w Szanghaju do wielkiego finału pokonując Novaka Đokovicia, Rafaela Nadala, Richarda Gasquet i Andy'ego Roddicka, a przegrywając jedynie z Rogerem Federerem. Tenisista z Walencji aktualnie zajmuje dziewiąte miejsce w rankingu South African Airways 2010.