ATP Tokio: Štěpánek i García-López w ćwierćfinale

Radek Štěpánek (ATP 37) pokonał Marco Chiudinelliego (ATP 75) 5:7, 7:6(7), 4:1 (krecz Szwajcara z powodu kontuzji pleców) i awansował do ćwierćfinału turnieju Rakuten Japan Open Tennis Championships rozgrywanego na kortach twardych w Tokio.

Były ósmy tenisista rankingu ATP Štěpánek w trwającym dwie godziny i 24 minuty spotkaniu zaserwował 12 asów, zgarnął 81 proc. punktów przy własnym pierwszym podaniu oraz obronił pięć z sześciu break pointów. Czech w tym sezonie pauzował przez ponad 2,5 miesiąca z powodu mononukleozy. W styczniu osiągnął on finał w Brisbane przegrywając z Andym Roddickiem. Bilans jego tegorocznych spotkań to teraz 12-11. Štěpánek zrewanżował się Chiudinelliemu za porażkę poniesioną w sierpniu w Waszyngtonie.

Guillermo García-López (ATP 39), który w ubiegłym tygodniu wygrał turniej w Bangkoku po drodze eliminując Rafaela Nadala, pokonał rodaka Feliciano Lópeza (ATP 23) 7:6(5), 6:4 w ich pierwszym od 12 miesięcy spotkaniu. Zdobył on 81 proc. punktów przy swoim podaniu i osiągnął piąty ćwierćfinał w sezonie. López, który w tej imprezie dwukrotnie doszedł do ćwierćfinału (2002, 2007), nie wykorzystał żadnego z czterech break pointów. García-López wyszedł na prowadzenie w bilansie bezpośrednich spotkań z rodakiem (3-2).

Jarkko Nieminen (ATP 48), który w ubiegłym tygodniu w Bangkoku przegrał w finale z Garcią-Lopezem, zrewanżował się Danielowi Gimeno-Traverowi (ATP 59) za porażkę sprzed miesiąca w I rundzie US Open zwyciężając 6:3, 7:6(8) w ciągu 86 minut. 29-letni Fin w tym tygodniu wrócił do czołowej 50 rankingu ATP po raz pierwszy od 25 maja 2009 roku.

Dmitrij Tursonow (ATP 432), który przeszedł trzy operacje lewej kostki i po dziewięciomiesięcznej przerwie wrócił na Roland Garros (przegrał w I rundzie z Rainerem Schüettlerem), pokonał finalistę imprezy z 2007 roku Richarda Gasquet (ATP 30) 7:6(2), 1:6, 6:4. Rosjanin w ten sposób osiągnął swój pierwszy ćwierćfinał w ATP World Tour od lipca 2009 roku (Indianapolis). Odniósł on nad Francuzem piąte zwycięstwo w ich siódmym spotkaniu.