ATP Szanghaj: Fyrstenberg i Matkowski w finale

Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski pokonali Łukasza Kubota i Olivera Maracha 7:6(7), 1:6, 10-6 i awansowali do finału turnieju deblowego Shanghai Rolex Masters rozgrywanego na kortach twardych w Szanghaju.

Fyrstenberg i Matkowski wzięli rewanż na Kubocie i Marachu za porażkę w ćwierćfinale Australian Open 2009. Przed trzema laty te dwie pary spotkały się w Sopocie i wtedy górą byli Fyrstenberg i Matkowski. Dla walczących o prawo gry w Finałach ATP World Tour Polaków będzie to trzeci finał z rzędu. W Kuala Lumpur przegrali z Czechem Františkiem Čermákiem i Słowakiem Michaelem Mertiňákiem, a przed tygodniem w Pekinie nie dali rady Bobowi i Mikeowi Bryanom. Tym razem ich rywalami w walce o tytuł będą Hindus Leander Paes i Austriak Jürgen Melzer, którzy w półfinale wyeliminowali amerykańskich bliźniaków. W niedzielę walczyć oni będę o drugi tytuł w sezonie (w czerwcu w Eastbourne) i 12. w karierze. Bilans wszystkich finałów Fyrstenberga i Matkowskiego, którzy w tym sezonie osiągnęli ćwierćfinał Roland Garros i US Open, to 11-16. To ich drugi finał z rzędu w Szanghaju i w sumie czwarty w turnieju rangi Masters 1000. Przed dwoma laty w Madrycie święcili oni największy triumf w karierze.

Fyrstenberg i Matkowski w ósmym gemie przełamali Kubota i Maracha obejmując prowadzenie 5:3. Polsko-austriacka para wyrównała na 5:5 broniąc dwóch piłek setowych w 10. gemie. Tie breaka Fyrstenberg i Matkowski, którzy w 12. gemie nie wykorzystali kolejnych dwóch setboli, rozpoczęli od prowadzenia 2-0, ale kolejnych pięć piłek padło łupem Kubota i Maracha. Polacy doszli rywali na 4-5, ale po chwili stracili szósty punkt i musieli bronić dwóch piłek setowych. Wyrównali na 6-6, ale po chwili Kubot i Marach mieli trzeciego setbola, którego również nie wykorzystali. Tego tie breaka 9-7 wygrali Fyrstenberg i Matkowski i całego seta po ponad godzinie walki za piątą piłką setową.

W II secie Kubot i Marach przy swoim serwisie przegrali tylko trzy piłki, wykorzystali dwa z pięciu break pointów i dopiero prowadząc 5:0 stracili jedynego w tej partii gema.

W super tie breaku Fyrstenberg i Matkowski prowadzili 4-1, a potem 6-3. Kubot i Marach zbliżyli się na 5-6, ale polska para zdobyła trzy punkty z rzędu i miała trzy piłki meczowe. Wykorzystując drugą z nich Fyrstenberg i Matkowski po jednej godzinie i 42 minutach zapewnili sobie miejsce w finale.

Shanghai Rolex Masters, Szanghaj (Chiny)
ATP World Tour Masters 1000, kort twardy, pula
nagród 3,24 mln dol.
sobota, 16 października

półfinał gry podwójnej:

Mariusz Fyrstenberg / Marcin Matkowski (Polska, 6) - Łukasz Kubot / Oliver Marach (Polska/Austria, 4) 7:6(7), 1:6, 10-6