ATP Walencja: Kubot i Marach w 1/2

Łukasz Kubot i Oliver Marach pokonali Wesleya Moodiego i Dicka Normana 7:6(5), 4:6, 10-4 i awansowali do półfinału turnieju Valencia Open 500 rozgrywanego na kortach twardych (hala) w Walencji. Belg i reprezentant RPA to bezpośredni rywale polsko-austriackiej pary w walce o Finały ATP World Tour.

Było to niezwykle ważne spotkanie dwóch par walczących o prawo gry w Finałach ATP World Tour, które w dniach 21-28 listopada rozegrane zostaną w hali O2 w Londynie. Polak i Austriak w rankingu par deblowych klasyfikowani są na piątym miejscu, Belg i reprezentant RPA o dwie pozycje niżej.

W I secie Kubot i Marach prowadzili 4:2, ale rywale wyrównali na 4:4. W 11. gemie Polak i Austriak zaliczyli drugiego breaka, ale przeciwnicy odpowiedzieli przełamaniem powrotnym. W tie breaku Kubot i Marach od stanu 5-5 zdobyli dwa decydujące punkty.

Pierwsze dwa gemy II seta padły łupem Polaka i Austriaka, ale cztery kolejne zdobyli Belg i reprezentant RPA. Kubot i Marach w dziewiątym gemie obronili dwie piłki setowe, ale rywale mieli serwis na seta i szansy nie zmarnowali doprowadzając do super tie breaka. W nim Polak i Austriak od stanu 4-3 zdobyli pięć punktów z rzędu. Mecz zakończyli za drugą piłką meczową po jednej godzinie i 54 minutach. W ten sposób osiągnęli ósmy wspólny półfinał w sezonie. O czwarty finał zagrają w sobotę z Maheshem Bhupathim i Maksem Mirnym. Wobec tego Kubota zabraknie na starcie eliminacji do turnieju z cyklu Masters 1000 w Paryżu w hali Bercy.

Moodie i Norman w tym sezonie nie zdobyli żadnego tytułu, ale zaliczyli osiem półfinałów, w tym w Roland Garros i Wimbledonie. Moodie osiągnął jeszcze finał w Houston wspólnie ze Stephenem Hussem. Kubot i Marach na początku sezonu zdobyli dwa tytuły (Santiago, Acapulco). Polak triumfował jeszcze pod koniec września w Bukareszcie mając za partnera Argentyńczyka Juana Ignacio Chelę. Inne duże tegoroczne wyniki polsko-austriackiej pary to ćwierćfinał Roland Garros i US Open, a w październiku zaliczyli półfinał w Szanghaju i Wiedniu.

Valencia Open 500, Walencja (Hiszpania)
ATP World Tour 500, kort twardy (Greenset) w hali, pula nagród 1,357 mln dol.

1/4 finału gry podwójnej:

Łukasz Kubot / Oliver Marach (Polska/Austria, 1) - Wesley Moodie / Dick Norman (RPA/Belgia) 7:6(5), 4:6, 10-4