Puchar Davisa: Remis po pierwszym dniu finału

Novak Đoković, trzecia rakieta świata, pokonując (6:3, 6:1, 7:5 w 2h18') Gillesa Simona (ATP 42) wyrównał na 1:1 stan rywalizacji w finale Pucharu Davisa w Belgradzie. Serbowie i Francuzi wciąż tak samo blisko (i daleko) od wywalczenia trofeum.

Serbowie walczą o to, by zostać 13. krajem w historii, który zdobędzie Puchar Davisa. Francuzi, dla których jest to pierwszy finał od 2002 roku (przegrali z Rosją), mają nadzieję na 10. triumf w tych rozgrywkach i pierwszy od 2001 roku.

Đoković, dwukrotny finalista US Open (2007, 2010) i mistrz Australian Open 2008, odniósł szóste zwycięstwo w siódmym spotkaniu z Simonem i drugie w tym sezonie (w październiku pokonał go w drodze po tytuł w Pekinie). Bilans gier lidera serbskiej ekipy w Pucharze Davisa to teraz 20-7 (18-6 w singlu) i 6-1 w tym sezonie (6-0 w singlu). Były szósty tenisista rankingu ATP Simon, na którego Guy Forget postawił jako na drugiego singlistę, w końcówce sezonu w cyklu ATP World Tour zanotował zwyżkę formy. We wrześniu wygrał turniej w Metz, a w kolejnych startach zanotował jeszcze dwa ćwierćfinały (Pekin, Montpellier) i półfinał (Walencja). Bilans jego gier w Pucharze Davisa, w którym debiutował dopiero w zeszłym roku, to teraz 2-3.

I SET Đoković w pierwszym gemie popisał się kończącym oburęcznym bekhendem wzdłuż linii, ale pozostałe cztery punkty zdobył Simon. Drugiego gema na sucho wygrał lider gospodarzy rozpoczynając krosem bekhendowym. Simon na otwarcie trzeciego gema wyrzucił forhend, ale potem zdobył cztery kolejne punkty, w tym po efektownej kontrze forhendowej. Đoković również pewnie trzymał swój serwis, tym razem stracił jeden punkt po podwójnym błędzie. Kolejne dwa gemy serwujący wygrali do zera, a jedyna godna uwagi akcja to lob bekhendowy z woleja dwukrotnego finalisty US Open. W siódmym gemie Simon przy 15-40 obronił dwa break pointy, by następnie uzyskać przewagę na 4:3. W trwającym ponad 13 minut gemie Francuz odparł jeszcze jednego break pointa, ale przy czwartym dał się nabrać na drop-szota Serba i wpakował forhendowego woleja w siatkę. W ósmym gemieĐoković przy 30-30 zepsuł bekhend, by następnie obronić break pointa akcją serwis i wolej. Wygrywający serwis i as dały urodzonemu w Belgradzie tenisiście prowadzenie 5:3. Podwójny błąd rywala i return forhendowy dały Đokovicowi prowadzenie 30-0 w dziewiątym gemie. Serb uzyskał trzy piłki setowe, gdy postraszył rywala pójściem do siatki i ten zepsuł forhend. Lider gospodarzy sprawę seta załatwił krosem bekhendowym wymuszając błąd Francuza.

II SET Pierwszy gem na sucho dla Đokovicia. Tym samym odpowiedział Simon kończąc potężnym forhendem po wcześniejszym wyrzuceniu Serba poza kort głębokim krosem. W trzecim gemie mistrz Australian Open 2008 od 15-15 posłał trzy asy. W trzech dłuższych wymianach w czwartym gemie Simon zepsuł dwa forhendy i bekhend. Przy 0-40 obronił pierwszego break pointa asem, ale przy drugim konsekwentny, broniący się slajsem Đoković doczekał się błędu rywala. Serb w piątym gemie zaserwował kolejne dwa asy, nie stracił punktu i prowadził 4:1. W szóstym gemie Simon przy 15-30 popełnił podwójny błąd. Przy pierwszym break poincie Đoković wyrzucił return, ale drugiego zamienił na przełamanie długą wymianę wieńcząc krosem forhendowym. Kolejny szybki gem serwisowy dał Serbowi prowadzenie 2:0 w setach.

III SET Drugiego gema Đoković utrzymał na sucho dwa ostatnie punkty zdobywając drop-szotem bekhendowym i asem, a następnie przełamał coraz bardziej bezradnego Simona. W czwartym gemie Serb od 0-15 zgarnął cztery piłki i prowadził 3:1. W piątym gemie Simon od 15-40 (szczęśliwy return Đokovicia po taśmie mógł go całkowicie załamać) zgarnął cztery piłki. W szóstym gemie lider gospodarzy od 15-15 zanotował trzy zwycięskie uderzenia z forhendu (rozpoczął od woleja). Simon w siódmym gemie od 0-15 zdobył cztery punkty, ostatni wolejem forhendowym.Đoković jednak ciągle nie dawał mu żadnych szans na odrobienie straty przełamania, gem na sucho (ostatni punkt efektownym wolejem forhendowym) wyprowadził go na prowadzenie 5:3. Po utrzymaniu podania na sucho Simon w 10. gemie przy 30-30 po świetnym woleju bekhendowym uzyskał break pointa smeczem, ale zagotował się i wyrzucił forhend mając pod kontrolą wymianę po dobrym returnie. Wygrywający serwis dał Đokovicowi piłkę meczową, ale nie wykorzystał jej długą wymianę kończąc nieudanym drop-szotem. Serb uzyskał drugiego meczbola, ale fatalnie przestrzelił forhend. W końcówce lider gospodarzy nie wytrzymał napięcia, przegrał dwie długie wymiany psując dwa forhendy i w secie był remis 5:5. W 11. gemie przy 15-40 Simon obronił break pointa, ale następnie przegrał nieprawdopodobnie długą wymianę wyrzucając forhend. W 12. gemie przy 40-15 Francuz bekhendem wzdłuż linii obronił trzecią piłkę meczową, ale przy czwartej bekhend go zawiódł.