AO: Kubot i Marach po raz piąty w ćwierćfinale Wielkiego Szlema

Dwa sety trwało niedzielne spotkanie III rundy debla wielkoszlemowego Australian Open, w którym Łukasz Kubot i Austriak Oliver Marach rozbili w 63 minuty 6:3, 6:1 Włochów Daniele Braccialego i Potito Starace.

Rafał Smoliński

Duet włoski regularnie występuje ze sobą od ponad pół roku i ma na koncie jeden tytuł wywalczony podczas turnieju ATP World Tour w Sankt Petersburgu. Kubot i Marach, którzy po raz piąty wspólnie wystąpią w ćwierćfinale Wielkiego Szlema, to półfinaliści z 2009 roku. Rywalem Polaka i Austriaka w walce o półfinał turnieju będzie albo duet Eric Butorac (USA) i Jean-Julien Rojer (Antyle Holenderskie), albo Hiszpanie David Marrero i Rubén Ramírez Hidalgo (ich mecz w poniedziałek).

I SET Przez całą premierową odsłonę Kubot i Marach nie pozwolili przeciwnikom na uzyskanie choćby jednego break pointa. Polak i Austriak dobrze serwowali i świetnie pracowali przy siatce. Włosi pierwszą oznakę słabości mieli w szóstym gemie, ale Bracciali zdołał silnym pierwszym podaniem wyrównać stan meczu. Debliści włoscy tylko na chwilę zażegnali niebezpieczeństwa utraty serwisu, bowiem już w ósmym gemie trzy błędy niewymuszone Starace wyprowadziły Kubota i Maracha na 5:3. Austriak, choć miał pewne problemy ze swoim podaniem (0-30), to zdołał poprawić serwis, a akcja lubinianina przy siatce zakończyła pierwszą partię.

II SET Do wspaniałej dyspozycji serwisowej z premierowej odsłony Polak i Austriak dorzucili kolejny ważny element tenisowego rzemiosła - solidny return. Jako pierwszy takim zagraniem uzyskał przełamanie w trzecim gemie Kubot, który nie dał szans na odegranie podającemu Starace. Chwilę później podobnie zagrał Marach, a jego forhend zmusił rywali do błędu i dał pewne prowadzenie 4:1. W siódmym gemie lubinianin wypracował trzeciego breaka, kiedy to returnem zmusił przeciwników do posłania piłki w siatkę.

W poniedziałek o ćwierćfinał zagrają Matkowski i Fyrstenberg oraz Radwańska w duecie z Tajwanką Chan.

Australian Open, Melbourne (Australia)
Wielki Szlem, kort twardy (Plexicushion), pula nagród 24,2 mln $
niedziela, 23 stycznia

GRA PODWÓJNA

III runda (1/8 finału) mężczyzn:

Łukasz Kubot (Polska, 4) / Oliver Marach (Austria, 4) - Daniele Bracciali (Włochy) / Potito Starace (Włochy) 6:3, 6:1