AO: Już bez Polaków po porażce Matkowskiego i Fyrstenberga

Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski na ćwierćfinale zakończyli udział w Australian Open w Melbourne. Maks Mirnyj i Daniel Nestor okazali się lepsi od Polaków w dwóch setach (7:6[3], 6:3 w 1h24’) i to oni zagrają o finał turnieju deblowego.

Rafał Smoliński

Polacy nie powtórzyli swojego osiągnięcia z Australii z 2006 roku, kiedy to jedyny raz wspólnie wystąpili w półfinale imprezy wielkoszlemowej. Fyrstenberg i Matkowski (po wcześniejszej porażce Agnieszki Radwańskiej z Kim Clijsters) byli ostatnimi polskimi zawodnikami pozostającymi w grze w tegorocznym turnieju na antypodach.

I SET Nestor i Mirnyj w całym środowym spotkaniu wykazali się większymi umiejętnościami w grze przy siatce niż reprezentanci Polski, co w decydujących momentach meczu okazało się kluczowe. Polacy rozpoczęli grę od przełamania serwisu Białorusina już w drugim gemie, niestety w kolejnym gemie podanie stracił Fyrstenberg. Biało-czerwoni uzyskali setbola w 12. gemie premierowej odsłony, ale bardziej agresywni rywale skutecznie zakończyli akcję przy siatce. Kanadyjczyk i Białorusin szybko odskoczyli w tie breaku na 4-1 po wygraniu dwóch wymian przy serwisie Fyrstenberga, przesądzając o losach premierowej odsłony.

II SET Wygrana z poprzedniej partii wpłynęła korzystnie na rozstawionych z numerem drugim deblistów, którzy w drugim gemie szybko wyszli na 40-0 przy podaniu Polaków. Przełamanie nastąpiło za trzecim razem, kiedy to Fyrstenberg popełnił podwójny błąd serwisowy. Przeciwnicy szybko powiększyli przewagę na 3:0 i dopiero w piątym gemie reprezentanci Polski byli w stanie wypracować sobie prowadzenie 30-0 przy serwisie Nestora. Agresywniejsza gra przy siatce oraz as serwisowy Kanadyjczyka zlikwidowały jednak zagrożenie utraty podania. Bezsilni wobec dobrej gry deblowej swoich rywali Polacy, nie uzyskali już kolejnych szans na powrót do gry, przegrywając mecz w dziewiątym gemie przy podaniu doświadczonego zawodnika kanadyjskiego.

Australian Open, Melbourne (Australia)
Wielki Szlem, kort twardy (Plexicushion), pula nagród 24,2 mln $
środa, 26 stycznia

GRA PODWÓJNA

ćwierćfinał mężczyzn:

Maks Mirnyj (Białoruś, 2) / Daniel Nestor (Kanada, 2) - Mariusz Fyrstenberg (Polska, 5) / Marcin Matkowski (Polska, 5) 7:6(3), 6:3