Puchar Federacji: Rewanż za finał Roland Garros w I rundzie Grupy Światowej

W dniach 5-6 lutego odbędą się spotkania I rundy Grupy Światowej Pucharu Federacji. Szlagierowo zapowiadają się konfrontacje Australii (Samantha Stosur) z Włochami (Francesca Schiavone i Flavia Pennetta) oraz Słowacji (Daniela Hantuchová i Dominika Cibulková) z Czechami (Petra Kvitová i Lucie Šafářová). W meczach Grupy Światowej II zagrają wschodzące gwiazdy niemieckiego tenisa Andrea Petković i Julia Gorges oraz najmłodsza tenisistka w Top 100 rankingu WTA 19-letnia Serbka Bojana Jovanovski, która rok 2011 rozpoczęła od półfinału w Sydney.

W tym artykule dowiesz się o:

Siedmiokrotne triumfatorki Pucharu Federacji Australijki w swoim pierwszym meczu w Grupie Światowej od 2004 roku podejmą Włoszki w Domain Tennis Centre w Hobart, gdzie w styczniu w cyklu WTA triumfowała Jarmila Groth. Na korcie ponownie spotkają się dwie finalistki ubiegłorocznego Roland Garros Samantha Stosur (bilans gier w Pucharze Federacji 25-7, 6-0 w grze podwójnej) i Francesca Schiavone (24-15, 4-0 w grze podwójnej). Reprezentantki kraju kangurów jeszcze nigdy nie przegrały z zawodniczkami z Półwyspu Apenińskiego nawet jednej gry, ale po raz ostatni obie reprezentacje mierzyły się w 1988 roku. Od tamtego czasu wiele się zmieniło i w ostatnich latach to Włoszki wiodą prym w Pucharze Federacji. Wygrały one te rozgrywki w 2006 roku oraz w dwóch ostatnich sezonach. Obie drużyny łączy to, że wystąpiły we wszystkich 48 edycjach Pucharu Federacji. Kapitan Australii David Taylor obok Stosur nominował Jarmilę Groth, która zadebiutuje w drużynie Australii (jedyny raz w Pucharze Federacji wystąpiła w 2003 roku w barwach Słowacji), Anastasię Rodionovą (2-0, debiutowała w zeszłym roku w meczu z Ukrainą) i znakomitą deblistkę Rennae Stubbs (28-12, 28-9 w grze podwójnej). W złotej drużynie Corrado Barazzuttiego ponownie znalazły się obok Schiavone mistrzyni Australian Open 2011 w deblu Flavia Pennetta (19-4), Sara Errani (10-1, 6-1 w grze podwójnej) i Roberta Vinci (16-1, 15-0 w grze podwójnej).

Australia - Włochy, Domain Tennis Centre, Hobart

Gra 1: Jarmila Groth - Francesca Schiavone

Gra 2: Samantha Stosur - Flavia Pennetta

Gra 3: Samantha Stosur - Francesca Schiavone

Gra 4: Jarmila Groth - Flavia Pennetta

Gra 5: Anastasia Rodionova / Rennae Stubbs - Sara Errani / Roberta Vinci

Derbowy pojedynek rozgrzewa wszystkich fanów tenisa w Czechach i na Słowacji. Po rozpadzie Czechosłowacji obie drużyny spotkały się trzykrotnie i za każdym razem górą były Czeszki. Najbardziej pamiętne było ich ostatnie starcie z 2008 roku, gdy o wyniku rozstrzygnęła gra deblowa (Nicole Vaidišová i Kveta Peschke pokonały Dominikę Cibulkovą i Janette Husárovą). Jako samodzielna ekipa większym osiągnięciem mogą się pochwalić Słowaczki, triumfatorki rozgrywek z 2002 roku. Tamten sukces doskonale pamięta wówczas 19-letnia Hantuchová (29-10, 5-3 w grze podwójnej), która w finałowym meczu z Hiszpankami zdobyła dwa punkty za zwycięstwa nad Magüi Serną i Conchitą Martínez. Najwyżej w tej chwili notowana Słowaczka Cibulková (12-12) oraz Hantuchová po raz trzeci zagrają przeciwko Czeszkom. Dawna Czechosłowacja pięć razy triumfowała w Pucharze Federacji (1975, 1983-1985, 1988). W drużynie Słowacji obok Hantuchovej i Cibulkovej kapitan Matej Liptak wezwał Magdalénę Rybárikovą (12-6, 5-1 w grze podwójnej) i ledwie 17-letnią mistrzynię juniorskiego Australian Open 2010 w deblu Janę Čepelovą. Petr Pala zdecydował się zabrać do kraju sąsiada dwie swoje największe gwiazdy: triumfatorkę z ubiegłego miesiąca z Brisbane i świeżo upieczoną ćwierćfinalistkę Australian Open, półfinalistkę Wimbledonu 2010 Petrę Kvitovą (5-5) oraz Lucie Šafářovą (4-7), a także Barborę Záhlavovą Strýcovą (10-3, 4-1 w grze podwójnej) oraz zajmującą aktualnie trzecie miejsce w rankingu deblowym 35-letnią Peschke (15-14, 9-6 w grze podwójnej). Czeszki w dwóch ostatnich sezonach grały w półfinale, Słowaczki w Grupie Światowej wystąpią po raz pierwszy od siedmiu lat.

Słowacja - Czechy, Sibamac Arena, Bratysława

Gra 1: Daniela Hantuchová - Lucie Šafářová

Gra 2: Dominika Cibulková - Petra Kvitová

Gra 3: Daniela Hantuchová - Petra Kvitová

Gra 4: Dominika Cibulková - Lucie Safarová

Gra 5: Daniela Hantuchová / Magdaléna Rybáriková - Kveta Peschke / Barbora Záhlavová Strýcová

W drużynie Belgii zagra świeżo upieczona mistrzyni Australian Open Kim Clijsters (22-4), która wróciła do narodowej drużyny w zeszłym roku w meczu z Estonkami. Amerykanki wygrały pięć z sześciu dotychczasowych meczów z Belgijkami. Ekipa z południowych Niderlandów jedyny raz górą była w 2006 roku, gdy Clijsters i Kirsten Flipkens (8-16) wygrały wszystkie gry singlowe. Obok nich w drużynie Sabine Apelmans na mecz z Amerykankami znalazły się Yanina Wickmayer (12-6, debiutowała w 2007 roku w meczu z Amerykankami) i mistrzyni juniorskiego Australian Open 2011 An-Sophie Mestach, która w zeszłym roku w meczu z Polkami w bydgoskiej Łuczniczce debiutowała w Pucharze Federacji. Mary Joe Fernandez do Europy zabrała Bethanie Mattek-Sands (5-4), Melanie Oudin (5-4) i Liezel Huber (14-4, 14-3 w grze podwójnej), które grały w zeszłym roku w finale rozgrywek oraz Vanię King (4-6, 3-2 w grze podwójnej). Amerykanki to najbardziej utytułowana drużyna w historii Pucharu Federacji (zwyciężyły 17 razy, ale po raz ostatni w 2000 roku). Belgijki to triumfatorki z 2001 roku (w składzie były Justine Henin i Clijsters) oraz finalistki z 2006 roku.

Belgia - USA, Sportpaleis, Antwerpia

Gra 1: Yanina Wickmayer - Bethanie Mattek-Sands

Gra 2: Kim Clijsters - Melanie Oudin

Gra 3: Kim Clijsters - Bethanie Mattek-Sands

Gra 4: Yanina Wickmayer - Melanie Oudin

Gra 5: Kirsten Flipkens / An-Sophie Mestach - Liezel Huber / Vania King

Szamil Tarpiszczew zebrał w Moskwie znakomitą ekipę: dwie byłe liderki rankingu WTA Marię Szarapową (2-0) i Dinarę Safinę (5-2, 5-0 w grze podwójnej), które wracają do drużyny po trzech latach oraz Swietłanę Kuzniecową (18-6) i Anastazję Pawljuczenkową (0-2). Rosjanki to zdecydowane dominatorki Pucharu Federacji na początku XXI wieku (triumfatorki z 2004, 2005, 2007 i 2008 roku). W I rundzie po raz ostatni przegrały w 2006 roku, gdy uległy późniejszym finalistkom Belgijkom. Francuzki, które przegrały pięć z ośmiu dotychczasowych meczów z Rosjankami, zagrają w składzie: Alizé Cornet (1-8), Virginie Razzano (10-4), Pauline Parmentier (2-2) i Julie Coin (1-1). Reprezentantki Trójkolorowych to triumfatorki rozgrywek z 1997 i 2003 roku oraz finalistki z 2004 i 2005 roku. Dwie ostatnie potyczki tych drużyn miały miejsce w wielkim finale rozgrywek. W 2004 i 2005 roku Rosjanki kwestię tytułu rozstrzygnęły w grze deblowej. W tym pierwszym finale uczestniczyła Kuzniecowa, ale przegrała obie gry singlowe. W finale 2005 decydujący punkt wywalczyła Safina wspólnie z Jeleną Dementiewą. Francuzki mają przyjemne wspomnienia z Moskwy, w Olympic Stadium pokonały Rosjanki w półfinale w 2003 roku.

Rosja - Francja, Olympic Stadium, Moskwa

Gra 1: Swietłana Kuzniecowa - Alizé Cornet

Gra 2: Maria Szarapowa - Virginie Razzano

Gra 3: Maria Szarapowa - Alizé Cornet

Gra 4: Swietłana Kuzniecowa - Virginie Razzano

Gra 5: Anastazja Pawljuczenkowa / Dinara Safina - Julie Coin / Pauline Parmentier

GRUPA ŚWIATOWA II

Estonia - Hiszpania, Tere Tennis Club, Tallinn

Gra 1: Anett Kontaveit - María José Martínez

Gra 2: Kaia Kanepi - Carla Suárez

Gra 3: Kaia Kanepi - María José Martínez

Gra 4: Anett Kontaveit - Carla Suárez

Gra 5: Maret Ani / Kaia Kanepi - Nuria Llagostera / Anabel Medina

Słowenia - Niemcy, Ljudski vrt Sports Hall, Maribor

Gra 1: Masa Zec-Peskirić - Andrea Petković

Gra 2: Polona Hercog - Julia Görges

Gra 3: Polona Hercog - Andrea Petković

Gra 4: Masa Zec-Peskirić - Julia Görges

Gra 5: Polona Hercog / Katarina Srebotnik - Anna-Lena Grönefeld / Tatjana Malek

Serbia - Kanada, Spens Sports Center, Nowy Sad

Gra 1: Aleksandra Krunić - Rebecca Marino

Gra 2: Bojana Jovanovski - Aleksandra Woźniak

Gra 3: Bojana Jovanovski - Rebecca Marino

Gra 4: Aleksandra Krunić - Aleksandra Woźniak

Gra 5: Tamara Curović / Bojana Jovanovski - Sharon Fichman / Marie-Eve Pelletier

Szwecja - Ukraina, Idrottens Hus, Helsingborg

Gra 1: Sofia Arvidsson - Lesia Tsurenko

Gra 2: Johanna Larsson - Kateryna Bondarenko

Gra 3: Sofia Arvidsson - Kateryna Bondarenko

Gra 4: Johanna Larsson - Lesia Tsurenko

Gra 5: Sofia Arvidsson / Johanna Larsson - Kateryna Bondarenko / Olga Sawczuk

Źródło artykułu: