WTA Bogota: Castaño lepsza od Mediny po obronie meczbola

Rozstawiona z numerem trzecim Simona Halep (WTA 61) przegrała z Mathilde Johansson (WTA 98) 6:7(5), 5:7 w I rundzie turnieju Copa BBVA Colsanitas rozgrywanego na kortach ziemnych w Bogocie (Kolumbia). Po niezwykle dramatycznym spotkaniu do II rundy awansowała reprezentantka gospodarzy Catalina Castaño (WTA 200), która pokonała turniejową ósemkę Anabel Medinę (WTA 79) 7:6(5), 2:6, 7:6(5).

19-letnia Halep, która sezon rozpoczęła od ćwierćfinału w Auckland i III rundy Australian Open, w ubiegłym sezonie zanotowała ćwierćfinał w Marbelli oraz pierwszy finał w Fes i zadebiutowała w czołowej 100 rankingu WTA. 25-letnia Johansson, która w 2008 roku w kolumbijskiej Cali wygrała turniej ITF, w 2009 roku doszła w Bogocie do ćwierćfinału.

Johansson sięgnęła po swoje pierwsze zwycięstwo w WTA Tour od października 2009 roku (Osaka) odrabiając stratę 1:3 w I secie i 1:4 w II. W przerywanym przez deszcz spotkaniu Francuzka cztery razy przełamała podanie Halep i w sumie zdobyła o pięć punktów więcej (87-82).

Była 35. rakieta rankingu WTA Castaño przed tym tygodniem legitymowała się bilansem spotkań z Mediną 1-5. Kolumbijka po raz drugi pokonała Hiszpankę w Bogocie, pierwsze zwycięstwo odniosła w 2004 roku również w tie breaku III seta. W decydującym secie Castaño obroniła piłkę meczową przy stanie 3:5. W trwającym trzy godziny i 30 minut spotkaniu 31-latka z Pereiry popełniła 16 podwójnych błędów, przełamała rywalkę o dwa razy mniej (7-9) i w sumie zdobyła o 13 punktów mniej (119-132), ale to ona cieszyła się z awansu do II rundy.

- Dobrze jest grać w swoim kraju i to niesamowite mieć tylu ludzi dookoła, którzy mnie wspierają - powiedziała Castaño, dla której to pierwszy wygrany mecz w WTA Tour od lipca 2010 roku (Praga). - Nie mamy zbyt wiele takich wydarzeń w Kolumbii, więc cieszę się z takiej okazji.

28-letnia Medina to finalistka turnieju w Bogocie z 2003 roku, gdy przegrała z Fabiolą Zuluagą, czterokrotną triumfatorką imprezy (1999, 2002-2004). Poza Zuluagą, półfinalistką Australian Open 2004, w Bogocie tytuł zdobyła jeszcze jedna Kolumbijka. Przed rokiem Mariana Duque Mariño w decydującym meczu pokonała Andżelikę Kerber. Najlepszy wynik 31-letniej Castaño w domowym turnieju to półfinał z 2002 roku. Tenisistka z Pereiry, która swój jedyny finał w WTA Tour zanotowała w 2005 roku w Budapeszcie (przegrała z Izraelką Anną Smashnovą), sześć razy grała jeszcze tutaj w ćwierćfinale (2001, 2003, 2004, 2005, 2006, 2008).