Pod nieobecność kontuzjowanego Đokovicia pozycja lidera przypadnie bohaterowi finału 2010 Viktorowi Troickiemu (bilans gier w Pucharze Davisa 8-6, 6-5 w singlu), który w meczu z Francją zdobył decydujący punkt za zwycięstwo nad Michaëlem Llodrą. Drugim singlistą będzie Janko Tipsarević (32-13, 25-11 w singlu). Osłabienie Indii jest jeszcze większe, bo do Nowego Sadu nie przybyli znakomici debliści Leander Paes i Mahesh Bhupathi. Kapitan Shiv Prakash Misra musi pokładać wszystkie nadzieje w dobrej postawie Somdeva Devvarmana (5-6) i Rohana Bopanny (10-16).
Serbia i Indie zagrają ze sobą po raz trzeci, dotychczas jest remis 1-1, oba mecze miały miejsce za czasów dawnej Jugosławii (1927, 1988). Hindusi to trzykrotni finaliści rozrywek (1966, 1974, 1987). W zeszłym roku zachowali oni miejsce w Grupie Światowej na drugi kolejny rok, po tym jak w barażu pokonali Brazylię 3:2, choć po pierwszym dniu przegrywali 0:2. Po raz ostatni w ćwierćfinale rozgrywek Indie grały w 1996 roku.
Serbia - Indie, Spens Sports Center, kort ziemny (hala), Nowy Sad
Gra 1: Viktor Troicki - Rohan Bopanna
Gra 2: Janko Tipsarević - Somdev Devvarman
Gra 3: Ilija Bozoljac / Nenad Zimonjić - Rohan Bopanna / Somdev Devvarman
Gra 4: Viktor Troicki - Somdev Devvarman
Gra 5: Janko Tipsarević - Rohan Bopanna
Kapitan Francji Guy Forget nie mógł zabrać do Wiednia trzech czołowych swoich zawodników: Jo-Wilfrieda Tsongi, Gaëla Monfilsa i Richarda Gasquet, których wyeliminowały kontuzje. Duże zdziwienie może wywołać fakt wystawienia w pierwszej grze będącego bez formy Jérémyego Chardyego, który w tym sezonie nie wygrał jeszcze meczu, a w sumie nie zaznał smaku zwycięstwa już od siedmiu meczów. Ostatni raz z wygranej cieszył się w październiku 2010 w Szanghaju, gdy pokonał Marcosa Baghdatisa i Aleksandra Dołgopołowa. Na drugiego singlistę wybrany został Gilles Simon, który w styczniu wygrał turniej w Sydney. Forget nie chcąc zbyt obciążać Michaëla Llodry tego specjalistę od gry serwis i wolej wystawi jedynie w grze deblowej, a partnerował mu będzie Julien Benneteau.
Austria liczy oczywiście na półfinalistę Roland Garros 2010 Jürgena Melzera (22-28, 14-19 w singlu), który wygrał cztery ostatnie gry singlowe. Drugim singlistą będzie były 20. tenisista rankingu ATP, ćwierćfinalista Australian Open 2002 już 34-letni Stefan Koubek (20-18). W deblu wspólnie z Melzerem wystąpi partner Łukasza Kubota Oliver Marach (3-0), który w narodowej drużynie zagra po raz pierwszy od 2006 roku i co ciekawe trzy zwycięstwa odniósł w singlu.
Drużyna Austrii, której kapitanem jest Gilbert Schaller w zeszłym roku pokonała w barażu Izrael 3:2, choć po dwóch dniach przegrywała 1:2 i wróciła do Grupy Światowej po sześcioletniej nieobecności. W zgoła odmiennych nastrojach wielki finał z Serbią kończyli Francuzi, którzy nie wykorzystali prowadzenia 2:1 po grze deblowej. Austria z siedmiu dotychczasowych meczów z Francją nie wygrała ani jednego, a w ostatniej konfrontacji z Trójkolorowymi nie zdobyła nawet punktu (5:0 w 2000 roku w Rennes).
Austria - Francja, Vienna Airport Hangar 3, kort ziemny (hala), Wiedeń
Gra 1: Jürgen Melzer - Jérémy Chardy
Gra 2: Stefan Koubek - Gilles Simon
Gra 3: Oliver Marach / Jürgen Melzer - Julien Benneteau / Michaël Llodra
Gra 4: Jürgen Melzer - Gilles Simon
Gra 5: Stefan Koubek - Jérémy Chardy
Kapitan Hiszpanii Albert Costa do Charleroi zabrał trzech tenisistów z Top 10: Rafaela Nadala (16-5, 14-1 w singlu), półfinalistę Australian Open 2011 Davida Ferrera (13-4), który w tym sezonie zdobył już dwa tytuły i Fernando Verdasco (12-9, 7-4 w deblu) oraz Feliciano Lópeza (10-13, 7-7 w deblu). Lider rankingu ATP na korcie pojawi się po raz pierwszy od czasu Australian Open, z którego w ćwierćfinale wyeliminował go Ferrer. Później tenisista z Majorki pauzował z powodu kontuzji ścięgna udowego. W Pucharze Davisa Nadal wystąpi po raz pierwszy od finału 2009 z Czechami. Najwyżej notowany wśród Belgów to zajmujący 51. miejsce Xavier Malisse (12-10). Jego kapitan Reginald Willems wybrał na pierwszego singlistę, drugim będzie 23-letni Ruben Bemelmans (1-2).
Hiszpania po dwóch triumfach z rzędu w zeszłym roku została zepchnięta z piedestału przegrywając w ćwierćfinale z Francją i to 0-5, to pierwsza porażka reprezentantów Półwyspu Iberyjskiego w takich rozmiarach od 53 lat. Hiszpańska armada poza wiktoriami z 2008 i 2009 roku zdobyła główne trofeum także w 2008 i 2009 roku. Najlepszy wynik Belgii to finał z 1904 roku, a w ostatnich latach półfinał z 1999 roku. W zeszłym roku drużyna z Niderlandów zachowała miejsce w Grupie Światowej na drugi rok z rzędu po pokonaniu w barażu Australii 3:2 (po grze singlowej przegrywała 1:2), a decydujące punkty zdobyli Olivier Rochus (19-22, 5-10 w deblu) i Steve Darcis (6-5).
Belgia - Hiszpania, Spiroudome, kort twardy (hala), Charleroi
Gra 1: Xavier Malisse - David Ferrer
Gra 2: Ruben Bemelmans - Rafael Nadal
Gra 3: Xavier Malisse / Olivier Rochus - Feliciano López / Fernando Verdasco
Gra 4: Xavier Malisse - Rafael Nadal
Gra 5: Ruben Bemelmans - David Ferrer
Dwukrotny finalista Roland Garros Robin Söderling (13-4, 12-3 w singlu), który od stycznia zdobył już trzy tytuły, rozpocznie mecz Szwecji z Rosją, a jego rywalem będzie Igor Andriejew (13-11, 10-7 w singlu). Szwedzi to siedmiokrotni triumfatorzy Pucharu Davisa, po raz ostatni w 1998 roku. Rosjanie, którzy główne trofeum zdobyli dwukrotnie (2002, 2006), jedyny raz zwyciężyli Skandynawów, gdy spotkali się po raz ostatni w ćwierćfinale rozgrywek w 2002 roku. Wcześniejsze cztery spotkania wygrali Szwedzi.
Rosja zagra bez Nikołaja Dawidienki i Michaiła Jużnego, a najwyżej notowany spośród zawodników, których Szamil Tarpiszczew zabrał do Boras to plasujący się na 76. miejscu Teimuraz Gabaszwili (1-2). W drużynie Szwecji sporym wydarzeniem będzie powrót Joachima Johanssona (13-4, 12-3 w singlu). Były dziewiąty tenisista rankingu ATP przez ostatnie lata leczył kontuzje łokcia i barku. W ciągu ostatnich 12 miesięcy, gdy wystąpił w meczu Pucharu Davisa z Argentyną rozegrał tylko dwa spotkania i spadł na 749. miejsce w rankingu ATP. Na początku lutego zagrał w challengerze w Bergamo i po zwycięstwie nad Andreasem Beckiem przegrał z Dieterem Kindlmannem.
Szwecja - Rosja, Borashallen, kort twardy (hala), Boras
Gra 1: Robin Söderling - Igor Andriejew
Gra 2: Joachim Johansson - Teimuraz Gabaszwili
Gra 3: Simon Aspelin / Robert Lindstedt - Igor Kunicyn / Dmitrij Tursunow
Gra 4: Robin Söderling - Teimuraz Gabaszwili
Gra 5: Joachim Johansson - Igor Andriejew
Pozostałe mecze I rundy:
Czechy - Kazachstan, CEZ Arena, kort twardy (hala), Ostrawa
Gra 1: Jan Hájek - Andriej Gołubiew
Gra 2: Tomáš Berdych - Michaił Kukuszkin
Gra 3: Lukáš Dlouhý / Jiří Veselý - Jewgienij Koroliow / Jurij Szukin
Gra 4: Tomáš Berdych - Andriej Gołubiew
Gra 5: Jan Hájek - Michaił Kukuszkin
Argentyna - Rumunia, Parque Roca, kort ziemny, Buenos Aires
Gra 1: David Nalbandian - Adrian Ungur
Gra 2: Juan Mónaco - Victor Hanescu
Gra 3: Juan Ignacio Chela / Eduardo Schwank - Victor Hanescu / Horia Tecău
Gra 4: David Nalbandian - Victor Hanescu
Gra 5: Juan Mónaco - Adrian Ungur
Chile - USA, Estadio Nacional, kort ziemny, Santiago
Gra 1: Nicolás Massú - Andy Roddick
Gra 2: Paul Capdeville - John Isner
Gra 3: Jorge Aguilar / Nicolás Massú - Bob Bryan / Mike Bryan
Gra 4: Paul Capdeville - Andy Roddick
Gra 5: Nicolás Massú - John Isner
Chorwacja - Niemcy, Dom Sportova, kort twardy (hala), Zagrzeb
Gra 1: Marin Čilić - Florian Mayer
Gra 2: Ivan Dodig - Philipp Kohlschreiber
Gra 3: Ivan Dodig / Ivo Karlović - Christopher Kas / Philipp Petzschner
Gra 4: Marin Čilić - Philipp Kohlschreiber
Gra 5: Ivan Dodig - Florian Mayer