WTA Estoril: Barrois i Medina w finale

Kristina Barrois (WTA 71) i Anabel Medina (WTA 61) zagrają w finale turnieju Estoril Open rozgrywanego na kortach ziemnych w portugalskim Estoril. Niemka pokonała Johannę Larsson (WTA 80) 7:6, 6:3, a Hiszpanka wygrała z Monicą Niculescu (WTA 59) 6:1, 6:3.

Dla 29-letniej Barrois, która nie chce być gorsza od młodszych i znacznie wyżej notowanych rodaczek Andrei Petković i Julii Görges, będzie to drugi finał w karierze. Po raz pierwszy szansę walki o tytuł tenisistka z Urexweiler, która w ubiegłym tygodniu zaliczyła ćwierćfinał w Stuttgarcie (uległa Agnieszce Radwańskiej), otrzymała w maju 2010 roku w Strasburgu (przegrała z Marią Szarapową).

Medina osiągnęła pierwszy finał od września 2009 roku (Seul) i 16. w karierze (bilans 9-6). Swój ostatni tytuł 28-latka z Walencji zdobyła na początku maja 2009 roku, gdy triumfowała w Fezie. Hiszpanka, która na przełomie sezonów 2010 i 2011 przegrała 11 spotkań z rzędu, wygrała 12 z ostatnich 17 meczów (półfinał w Acapulco, II runda w Indian Wells i urwany set Szarapowej, 1/8 finału w Miami i zwycięstwo nad Shahar Pe'er, II runda w Marbelli).

23-letnia Niculescu w półfinale cyklu WTA zagrała po raz drugi (pierwszy we wrześniu 2010 roku w Taszkiencie), ale na finał musi jeszcze poczekać. Dla 22-letnia Larsson, która w ubiegłym sezonie w Portorożu osiągnęła swój pierwszy finał (przegrała z Anną Czakwetadze), zaliczyła drugi półfinał w sezonie (Acapulco) i trzeci w karierze.

W 10. gemie Barrois nie wykorzystała serwisu na seta (w dziewiątym przełamała Larsson na sucho). Posyłając dwa drop-szoty w 12. gemie i kończąc ostatnią wymianę smeczem Niemka doprowadziła do tie breaka, w którym uzyskała mini breaka na 3-2 drop-szotem bekhendowym. 29-latka z Urexweiler dwukrotnie utrzymała podanie, a krosem forhendowym wymuszającym błąd rywalki uzyskała cztery piłki setowe. Przy pierwszej z nich bekhend Larsson wylądował poza kortem i I set dobiegł końca po równo godzinie gry.

W gemie otwarcia II seta Larsson przełamała Barrois precyzyjnym forhendowym minięciem, ale nie potrafiła dorzucić własnego podania i popełniając serię błędów pozwoliła rywalce odrobić stratę. Od 2:2 Niemka zdobyła trzy gemy, a w ósmym gemie przy 15-40 Larsson obroniła dwie piłki meczowe. W dziewiątym gemie Szwedka odrobiła stratę przełamania, po tym jak Barrois wpakowała smecza w siatkę (wcześniejsze dwa smecze w ostatniej wymianie znakomicie wybrała pogromczyni Uli Radwańskiej). W 10. gemie Larsson odparła jeszcze jednego meczbola, ale Niemka uzyskała czwartego i zakończyła mecz zaskakując Szwedkę odebraniem returnu slajsem.

Medina w trwającym 90 minut spotkaniu z Niculescu wykorzystała pięć z sześciu break pointów oraz zdobyła 13 z 18 punktów przy drugim podaniu rywalki. Przy własnym serwisie Hiszpanka wygrała 31 z 49 piłek.

Barrois, która w półfinale wyeliminowała najwyżej rozstawioną Alisę Klejbanową, spotka się z Mediną po raz drugi. W 2009 roku w Strasburgu Hiszpanka skreczowała po przegraniu I seta 4:6.