WTA Madryt: Finalistki Roland Garros w rozsypce, Azarenka idzie jak burza

Bethanie Mattek-Sands (WTA 41) pokonała rozstawioną z numerem trzecim Francescę Schiavone (WTA 4) 7:6(5), 6:3 i awansowała do ćwierćfinału turnieju Mutua Madrid Open rozgrywanego na kortach ziemnych w Madrycie. Odpadła też rozstawiona z numerem piątym Samantha Stosur (WTA 8), która przegrała z Anastasją Pawljuczenkową (WTA 21) 6:7(4), 3:6.

Finalistka Roland Garros 2010 Stosur w ubiegłym sezonie doszła w Madrycie do ćwierćfinału przegrywając z Venus Williams. Pawljuczenkowa wyeliminowała drugą rozstawioną zawodniczkę (w II rundzie numer 11. Marion Bartoli) i osiągnęła trzeci ćwierćfinał w sezonie (Brisbane - półfinał, Monterrey - triumf). W trwającym jedną godzinę i 38 minut spotkaniu Rosjanka obroniła pięć break pointów, a sama w II secie zaliczyła jedyne przełamanie.

Mattek w trwającym jedną godzinę i 35 minut spotkaniu z mistrzynią Roland Garros 2010 Schiavone wykorzystała tylko jednego z 10 break pointów, ale okazało się to być jedyne przełamanie w całym meczu. Amerykanka osiągnęła w ten sposób trzeci ćwierćfinał w sezonie, dwa na początku roku wygrała (finał w Hobart, półfinał w Paryżu). Triumfatorka Pucharu Hopmana 2011 po dobrym występie w hali Pierre de Coubertina w pięciu kolejnych turniejach wygrała w sumie trzy spotkania. W Madrycie Mattek w I rundzie wyeliminowała Anę Ivanović, choć I seta przegrała 0:6, a w II rozbiła rodaczkę Vanię King 6:0, 6:2. Amerykanka pokonując Schiavone odniosła swoje pierwsze zwycięstwo nad zawodniczką z Top 5.

Rozstawiona z numerem czwartym Azarenka (WTA 5) rozbiła Parrę (WTA 70) 6:0, 6:3 wykorzystując siedem z 13 break pointów. W trzech meczach w Madrycie Białorusinka straciła pięć gemów. Bilans jej ostatnich meczów to 14-1. Jedynej porażki 21-letnia Białorusinka doznała w Stuttgarcie, gdy skreczowała w meczu z późniejszą triumfatorką Julią Görges po wygraniu I seta. Wcześniej urodzona w Mińsku tenisistka wygrała turnieje w Miami i na otwarcie sezonu na mączce w Marbelli po drodze pokonując Parrę. W Madrycie Azarenka gra po raz trzeci, w dwóch poprzednich sezonach wygrała w sumie jeden mecz. 28-letnia Parra w poprzednich rundach wyeliminowała Flavię Pennettę i Andreę Petković.

Finalistka Australian Open 2011 Na Li (WTA 6) pokonała Robertę Vinci (WTA 37) 2:6, 6:2, 6:1 i po raz drugi z rzędu osiągnęła w Madrycie ćwierćfinał. W ubiegłym sezonie w walce o półfinał Chinka przegrała z Shahar Pe'er. Li w II secie serwując przy 2:2 przegrywała 0-30, ale odnalazła swój rytm i wygrała dziewięć gemów z rzędu. Vinci w ubiegłym tygodniu wygrała turniej w Barcelonie.

W ćwierćfinale jest też Lucie Šafářová (WTA 32), która pokonała pogromczynię Agnieszki Radwańskiej Jarmilę Gajdošovą (WTA 31) 6:3, 6:3, choć w I secie przegrywała 0:2. Czeszka przy swoim pierwszym podaniu zdobyła 30 z 34 punktów i odniosła drugie w sezonie zwycięstwo nad Australijką (w marcu w półfinale w Kuala Lumpur). 24-latka z Brna po raz drugi z rzędu zagra w Madrycie w ćwierćfinale. Przed rokiem osiągnęła tutaj półfinał eliminując dwie Rosjanki z Top 20: Marię Szarapową i Nadię Pietrową.

Pary ćwierćfinałowe to Görges - Pawljuczenkowa, Azarenka - Šafářová (bilans 5-0 dla Białorusinki), Li - Mattek-Sands i Dominika Cibulková - Petra Kvitová (2-0 dla Czeszki).