ATP Madryt: Đoković nowym królem, Nadal nie ugrał seta w finale

Stało się: Novak Đoković potwierdził swoją tegoroczną dominację w rywalizacji tenisowej w najbardziej przekonujący sposób. Serb, druga rakieta świata według rankingu, pokonał Rafaela Nadala na korcie ziemnym - 7:5, 6:4 w finale turnieju w Madrycie.

Od finału Pucharu Davisa w grudniu Đoković nie znalazł pogromcy. Wygrał 34 mecze z rzędu, zgarniając po drodze wielkoszlemowy laur w Melbourne i tytuły dwóch wielkich turniejów amerykańskich w Indian Wells i Miami. Seria popularnego Nole, ósma najlepsza w historii, wciąż trwa. W przyszłym tygodniu będzie chciał ją przedłużyć w Rzymie.

Lepszy od Đokovicia start do sezonu miał tylko John McEnroe, który w 1984 roku był niepokonany w 42 pierwszych meczach. Serb natomiast od stycznia zanotował 32 zwycięstwa.

Już po raz trzeci w tym sezonie zagrał z Nadalem o tytuł w serii Masters 1000, z tym że w Indian Wells i Miami wygrał po trzysetowych bataliach. W Madrycie zwyciężył Hiszpana na jego terenie w dwóch setach. W I partii lider rankingu przeżył swoisty nokdaun już na początku. Przegrywał 0:4, ale pozbierał się i z 2:5 wyrównał na 5:5, by następnie przegrać osiem piłek. W II secie Serb decydujący cios zadał w 10. gemie, gdy dwoma fenomenalnymi bekhendami uciszył madrycką publiczność.

CZYTAJ: Trzeci tytuł w sezonie Kvitovej

W trwającym dwie godziny i 18 minut meczu obaj tenisiści popełnili po 27 niewymuszonych błędów, Đoković miał o dziewięć kończących uderzeń więcej (26-17), a w sumie zdobył o 13 punktów więcej (73-60).

Đoković po raz pierwszy pokonał Nadala na mączce (bilans 1-9), łączny bilans ich meczów ciągle jest korzystniejszy dla Hiszpana (16-10). Lider rankingu po porażce z Robinem Söderlingiem w 1/8 finału Roland Garros 2009 wygrał 37 spotkań z rzędu na kortach ziemnych. W ubiegłym sezonie jako pierwszy tenisista w historii wygrał na mączce wszystkie trzy turnieje rangi Masters 1000 (Monte Carlo, Rzym, Madryt) i Roland Garros. Dla Nadala to druga porażka w finale w Madrycie: w 2009 roku przegrał z Rogerem Federerem, któremu przed rokiem zrewanżował się także w finale.

Đoković po raz pierwszy zagrał w madryckim finale i od razu sięgnął po tytuł. Serb ostatniej porażki doznał w półfinale Finałów ATP World Tour 2010, gdy uległ Federerowi.

I SET W pierwszym gemie Đoković od 15-40 zdobył cztery punkty, a w drugim przy 30-30 uzyskał break pointa krosem bekhendowym. Wykorzystał po popisując się forhendem wzdłuż linii. Gem serwisowy na sucho i jeszcze jedno przełamanie dały Serbowi prowadzenie 4:0. Zapowiadało się na nokaut, ale urodzony w Belgradzie dwukrotny triumfator Australian Open oddał jedno przełamanie popełniając podwójny błąd. Łatwo utrzymując własne podanie Nadal zbliżył się na 2:4. Gem na sucho dla Đoković, gem na sucho dla Nadala i przy 5:3 Serb serwował po seta. Niezwyciężony dwukrotny mistrz z Melbourne Park od 30-0 przegrał cztery piłki (odwrotny kros bekhendowy Nadala na koniec) i po utrzymaniu własnego podania po długiej grze na przewagi i obronie trzech break pointów będących jednocześnie piłkami setowymi lider rankingu z 2:5 wyrównał na 5:5. Đoković wygrał osiem kolejnych piłek i całego seta. W 12. gemie dwukrotnie z pomocą przyszła mu taśma.

II SET W gemie otwarcie fenomenalnym lobem po zagraniu piłki między nogami Nadal uzyskał trzy break pointy. Wykorzystał pierwszego z nich za pomocą bekhendu wzdłuż linii. Đoković natychmiast odrobił stratę za pomocą bekhendu, a następnie łatwo utrzymał własne podanie. W czwartym gemie lider rankingu odparł break pointa i krosem bekhendowym wyrównał na 2:2. Kolejne trzy gemy łatwo wygrywali zawodnicy serwujący, a w ósmym Nadal uratował się ze stanu 0-30. Dwa znakomite bekhendy dały Đokoviciowi trzy piłki meczowe w 10. gemie. Wykorzystał drugą z nich rozstrzygając na swoją korzyść jedną z wielu maratońskich wymian (slajs lidera rankingu wylądował poza kortem).