Wimbledon: Zwonariowa i Azarenka w III rundzie, Robson rywalką Szarapowej w II rundzie

Wiera Zwonariowa (WTA 3) pokonała Jelenę Wiesninę (WTA 36) i awansowała do III rundy Wimbledonu rozgrywanego na kortach trawiastych w Londynie.

Zwonariowa odniosła nad Wiesniną szóste zwycięstwo w siódmym spotkaniu i drugie w tym sezonie. 24-latka z Soczi jedyny raz górą była przed rokiem w Sydney, gdy starsza o dwa lata rodaczka z Moskwy poddała mecz przy stanie 3:3 w I secie. Zwonariowa przed rokiem w All England Club osiągnęła swój pierwszy wielkoszlemowy finał przegrywając jedynie z Sereną Williams. Dwa miesiące później powtórzyła ten wynik w US Open, w którym lepsza od niej okazała się jedynie Kim Clijsters. Obdarzona dużym potencjałem, ale bardzo nierówna i znana z kruchej psychiki Wiesnina w swoim wielkoszlemowym debiucie w Australian Open 2006 doszła do 1/8 finału. Trzy lata później ten wynik powtórzyła w All England Club i znalazła się na najwyższym w karierze 22. miejscu w rankingu WTA. Od Australian Open 2010 tenisistka z Soczi z sześciu kolejnych wielkoszlemowych turniejów odpadła w I rundzie i tę fatalną serię przerwała w Londynie eliminując Hiszpankę Laurę Pous.

W trwającym 85 minut (63 minuty II set) spotkaniu Zwonariowa, której w I rundzie seta urwała Alison Riske, wykorzystała siedem z 10 break pointów i skorzystała z 25 niewymuszonych błędów Wiesniny (sama zrobiła 10 błędów własnych). Kolejną rywalką tenisistki z Moskwy będzie sensacyjna półfinalistka z ubiegłego sezonu Cwetana Pironkowa (WTA 33).

Zwonariowa już w pierwszym gemie przełamała rodaczkę i po utrzymaniu podania na sucho prowadziła 2:0. W czwartym gemie ubiegłoroczna finalistka od 0-30 zdobyła cztery punkty, dwa ostatnie świetnym serwisem (as i wygrywający). W piątym gemie po serii błędów rodaczki Zwonariowa zaliczyła kolejne przełamanie, a seta skończyła w gemie siódmym jeszcze raz odbierając serwis Wiesninie.

W trzecim gemie II seta Wiesnina zaliczyła przełamanie na sucho ostatni punkt zdobywając efektownym bekhendem po linii, ale natychmiast oddała to co zabrała własne podanie przegrywając do zera. W piątym gemie ubiegłoroczna finalistka jeszcze raz straciła serwis i tenisistka z Soczi własnym serwisem podwyższyła na 4:2. Zwonariowa wyrównała na 4:4 i po serii obustronnych przełamań zapewniła sobie zwycięstwo w tie breaku wykorzystując trzecią piłkę meczową.

Ćwierćfinalistka z 2009 roku Azarenka (WTA 5) rozbiła Ivetę Benešovą (WTA 53) 6:0, 6:3 wykorzystując wszystkie sześć break pointów, jakie miała i korzystając z 29 niewymuszonych błędów Czeszki. W III rundzie Białorusinka zagra z ćwierćfinalistką z 2002 roku Danielą Hantuchovą (WTA 23), która zwyciężyła Marinę Eraković (WTA 144) z Nowej Zelandii 6:3, 6:1. Półfinalistka z ubiegłego sezonu Kvitová (WTA 8) zwyciężyła Anne Keothavong (WTA 11) 6:2, 6:1 i w III rundzie spotka się z triumfatorką z ubiegłego tygodnia z 's-Hertogenbosch Robertą Vinci (WTA 29), która pokonała Kanadyjkę Rebeccę Marino (WTA 44) 7:6(3), 6:2. Ćwierćfinalistka tegorocznych Australian Open i Rolanda Garrosa Andrea Petković (WTA 13) wygrała ze Stephanie Dubois (WTA 122) 6:3, 4:6, 6:3 i w III rundzie zmierzy się z Ksenią Pierwak (WTA 89), która pokonała Pauline Parmentier (WTA 74) 6:2, 1:6, 6:3.

Mistrzyni turnieju juniorek z 2007 roku Robson (WTA 254) pokonała Andżelikę Kerber (WTA 77) 4:6, 7:6(4), 6:3 i wygrała swój pierwszy mecz w karierze w dorosłym Wielkim Szlemie. W II rundzie 17-letnią Brytyjkę czeka wyzwanie w postaci konfrontacji z triumfatorką z 2004 roku Szarapową (WTA 6). Ćwierćfinalistka z 2009 roku Sabina Lisicka (WTA 62) rozbiła Anastasiję Sevastovą (WTA 54) 6:1, 6:1 i w II rundzie zagra z mistrzynią Rolanda Garrosa Na Li (WTA 4). Dominika Cibulková (WTA 24) pokonała półfinalistkę z 1999 roku Mirjanę Lučić (WTA 91) 3:6, 6:3, 8:6. Kolejną rywalką słowackiej półfinalistki Rolanda Garrosa 2009 będzie Polona Hercog (WTA 59), która zwyciężyła Johannę Larsson (WTA 63) 6:7(3), 6:3, 6:4.