WTA Dallas: Lisicka broni honoru faworytek, dwie kwalifikantki w półfinale

Sabina Lisicka (WTA 23) pokonała Katerynę Bondarenko (WTA 68) 6:1, 6:2 i awansowała do półfinału turnieju Texas Tennis Open rozgrywanego na kortach twardych w Dallas.

21-letnia Niemka osiągnęła już czwarty półfinał od czerwca i drugi tego lata (Stanford). Mieszkająca w Bradenton na Florydzie Lisicka po wiktorii w Birmingham (była wtedy notowana na 100. miejscu w rankingu) podczas Wimbledonu zaliczyła swój pierwszy wielkoszlemowy półfinał. W trwającym 65 minut spotkaniu Niemka obroniła cztery z pięciu break pointów, a sama pięć razy przełamała podanie ukraińskiej ćwierćfinalistki US Open 2009. To już trzeci w tym tygodniu mecz, w którym Lisicka straciła tylko trzy gemy.

O czwarty w karierze finał Lisicka zagra z Begu (WTA 48), która dzień przed swoimi 21. urodzinami zwyciężyła Łotyszkę Anastasiję Sevastovą (WTA 67) 6:3, 6:4. Rumunka zaserwowała siedem asów oraz wykorzystała pięć z ośmiu break pointów. Tenisistka z Bukaresztu, która w kwietniu debiutowała w Top 100, a w lipcu w Top 50, pozostaje w grze o trzeci finał w sezonie i zarazem w karierze (Marbella, Budapeszt).

Drugą parę półfinałową stworzą dwie kwalifikantki. Kerber (WTA 107) rozbiła Johannę Larsson (WTA 64) 6:0, 6:1 tracąc tylko 25 z 79 punktów. Pierwszy set trwał 18 minut, a cały mecz 45. Rezaï (WTA 114), która przed rokiem wygrała duży turniej w Madrycie i debiutowała w Top 20 rankingu, w tym sezonie dwukrotnie przegrała z Eleną Baltachą (w tym przed dwoma tygodniami w kwalifikacjach w Toronto), ale za trzecim podejściem pokonała Brytyjkę 6:2, 6:2. Francuzka obroniła trzy break pointy w I secie, a sama wykorzystała cztery z 14 szans na przełamanie podania rywalki. Zarówno dla Kerber, jak i Rezaï będzie to pierwszy półfinał w sezonie.

Po raz pierwszy od 2008 roku (Bogota) w półfinale turnieju WTA zagrają dwie kwalifikantki. Bilans spotkań Rezaï i Kerber jest remisowy (1-1), dwukrotnie mierzyły się w ubiegłym sezonie w II rundzie Wielkiego Szlema (w Australian Open górą była Niemka, a w Rolandzie Garrosie Francuzka). Kerber, która w styczniu tego roku znalazła się na najwyższym w karierze 45. miejscu w rankingu WTA, powalczy o swój drugi finał (Bogota 2010). Dla mającej w swoim dorobku cztery tytuły Rezaï to szansa na siódmy finał. Begu i Lisicka spotkają się ze sobą po raz pierwszy.