Puchar Davisa: Mistrzowie w kłopotach, del Potro postawił Serbię pod ścianą

Juan Martín del Potro (ATP 17) pokonał Janko Tipsarevicia (ATP 13) 7:5, 6:3, 6:4 i po pierwszym dniu rozgrywanego w Belgradzie półfinału Pucharu Davisa Serbia przegrywa z Argentyną 0:2.

Serbia, która w ubiegłym sezonie w tej samej Beogradzkiej Arenie sięgnęła po tytuł (w finale pokonała Francję), po wygraniu siedmiu meczów może ponieść pierwszą w historii porażkę na własnym terenie (jako samodzielny kraj, wcześniej występowała w rozgrywkach jako Jugosławia w latach 1927-2003 oraz Serbia i Czarnogóra w latach 2004-2006). W pierwszej grze Novaka Đokovicia, który w poniedziałek wygrał US Open, zastąpił Viktor Troicki i poległ w starciu z Nalbandianem. Argentyna trzy razy grała w finale, ale pozostaje bez tytułu (1981, 2006, 2008).

W 10. gemie I seta Tipsarević jeszcze się obronił przed przełamaniem po obronie czterech break pointów (trzech przy 0-40), ale od 5:5 dwa kolejne gemy padły łupem del Potro. Mistrz US Open 2009 seta zakończył przełamując rywala na sucho. W trzecim i piątym gemie II seta Argentyńczyk od 15-30 zdobył trzy punkty, a w czwartym bekhendem wzdłuż linii przełamał serbskiego ćwierćfinalistę niedawnego US Open i prowadził 4:1. W szóstym i ósmym gemie Tipsarević utrzymał podanie odpierając w sumie pięć break pointów (w ósmym po raz drugi wybrnął ze stanu 0-40), ale del Potro nie dał mu żadnej nadziei na odrobienie straty siódmego i dziewiątego gema wygrywając bez straty punktu. W III secie Argentyńczyk od stanu 3:3 zdobył trzy gemy i postawił triumfatorów z ubiegłego sezonu pod ścianą. W trwającym dwie godziny i 31 minut pojedynku mistrz US Open 2009 posłał 11 asów wykorzystał tylko trzy z 13 szans na przełamanie, ale sam bronił tylko jednego break pointa. Przy swoim pierwszym podaniu zdobył 48 z 56 punktów.

Del Potro, który z powodu kontuzji nadgarstka miał stracony ubiegły sezon, w tym roku zdobył dwa tytuł. Jeden z nich wywalczył w Delray Beach, gdzie w finale pokonał Tipsarevicia. Łączny bilans ich spotkań to teraz 3-0 dla Argentyńczyka.

Serbia - Argentyna 0:2, Beogradzka Arena, kort twardy w hali (Acrylic), Belgrad