WTA Kanton: Zmarnowana szansa Uli Radwańskiej, Scheepers rywalką Kirilenko w półfinale

Urszula Radwańska (WTA 105) przegrała z Chanelle Scheepers (WTA 73) 6:4, 6:7(6), 3:6 w ćwierćfinale turnieju Wanlima Guangzhou International Open rozgrywanego na kortach twardych w chińskim Kantonie.

W tym artykule dowiesz się o:

Po osiągnięciu w ubiegłym tygodniu półfinału w Taszkiencie krakowianka miała szansę ponownie znaleźć się w najlepszej czwórce, ale nie wykorzystała prowadzenia 5:3 w II secie i to reprezentantka RPA zagra o finał z najwyżej rozstawioną Kirilenko (WTA 28), która pokonała Ukrainkę Tetianę Łużańską (WTA 140) 6:1, 7:5. Mimo to 20-letnia Polka, dla której był to siódmy ćwierćfinał w karierze, ten tydzień może zaliczyć do udanych, w poniedziałek wróci do Top 100 rankingu WTA.

27-letnia Scheepers, która w ubiegłym sezonie osiągnęła 1/8 finału Rolanda Garrosa i zadebiutowała w Top 100 rankingu, osiągnęła pierwszy w karierze półfinał. Kirilenko, która walczy o szósty tytuł i czwarty w Azji (Pekin 2005, Kalkuta 2007, Seul 2008), wygrała dwa z trzech dotychczasowych spotkań z tenisistką z Harrismith. W tym sezonie mierzyły się dwukrotnie: w Dubaju górą była reprezentantka RPA, a w II rundzie Rolanda Garrosa lepsza okazała się Rosjanka.

W trzecim gemie I seta Ula obroniła dwa break pointy, ale wykorzystując trzecią szansę Scheepers ją przełamała. Po utrzymaniu podania reprezentantka RPA prowadziła 3:1. W piątym gemie krakowianka od 15-30 zdobyła trzy punkty, a w szóstym korzystając z dwóch podwójnych błędów rywalki odrobiła stratę. Szybki gem serwisowy pozwolił Polce wyjść z 1:3 na 4:3. W dziewiątym gemie Radwańska obroniła break pointa, by seta zakończyć przy podaniu Scheepers wykorzystując drugiego setbola.

W gemie otwarcia II seta Ula obroniła trzy break pointy, ale nie zdołała uratować podania. Krakowianka odrobiła stratę, a w czwartym gemie jeszcze raz przełamała Scheepers i prowadziła 3:1. Reprezentantka RPA zaliczyła przełamanie powrotne, a w szóstym gemie od 0-30 zdobyła cztery punkty i wyrównała na 3:3. W ósmym gemie 27-latka z Harrismith oddała podanie robiąc dwa podwójne błędy z rzędu, ale ruszyła w pogoń i wyrównała na 5:5. W 11. gemie Ula uratowała się po obronie dwóch break pointów, a Scheepers doprowadziła do tie breaka od 15-30 zdobywając trzy punkty. Do stanu 4-4 zawodniczki wygrywały swoje serwisy, kiedy to podwójny błąd zrobiła Radwańska. Polka natychmiast odrobiła stratę mini breaka, a przy 6-5 obroniła piłkę setową, ale dwa kolejne punkty padły łupem reprezentantki RPA i po dwóch godzinach i 12 minutach zażartej walki tenisistki musiały przystąpić do III seta.

W gemie otwarcia decydującej partii Scheepers odparła break pointa i po przełamaniu Uli w drugim gemie prowadziła 2:0. Krakowianka zaliczyła przełamanie powrotne, ale w czwartym gemie ponownie oddała podanie. Reprezentantka RPA po podwyższeniu na 4:1 kontrolowała sytuację. W ósmym gemie Radwańska obroniła piłkę meczową i asem poprawiła wynik na 3:5. W długim dziewiątym gemie Polka nie wykorzystała dwóch break pointów przy 15-40, po czym odparła kolejne trzy meczbole, zmarnowała trzecią szansę na przełamanie i Scheepers za piątą piłką meczową zapewniła sobie półfinał po trzech godzinach i ośmiu minutach.

Wanlima Guangzhou International Open, Kanton (Chiny)

WTA Tour International, kort twardy (Deco Turf), pula nagród 220 tys. dol.

czwartek, 22 września

ćwierćfinał:

<b><center>Chanelle<br>Scheepers</b><br>(RPA, 7) <b><center>4:6, 7:6(6), 6:3</b> <b><center>Urszula<br>Radwańska</b><br>(Polska)