Mistrzostwa WTA: Cel Radwańskiej - wygrać seta z Kvitovą

Zdjęcie okładkowe artykułu:

Agnieszka Radwańska (WTA 8) w trzecim meczu rozgrywanych w Stambule Mistrzostw WTA zmierzy się z mistrzynią Wimbledonu Petrą Kvitovą (WTA 3). By awansować do półfinału Polka musi wygrać co najmniej seta.

Agnieszka Radwańska, 22 lata, wygrała siedem turniejów premierowego cyklu (foto EPA)

Dzień po dramatycznej batalii z Wierą Zwonariową (od 3:5 w III secie wygrała cztery gemy broniąc trzech meczboli) krakowianka zmierzy się z leworęczną Czeszką. Z mańkutkami nigdy się jej dobrze nie grało, ale by zagrać w upragnionym półfinale musi się postarać o seta. Patrząc na aktualną dyspozycję Kvitovej, która w piątek ma szansę na 100. zwycięstwo w cyklu WTA, wydaje się to zadanie trudne do wykonania, ale dla Isi nie ma rzeczy niemożliwych. 21-latka z Fulnek wygrała turniej w Linzu, a w Stambule bez straty seta rozprawiła się ze Zwonariową i Karoliną Woźniacką i jest już pewna gry w półfinale. Czeszka ma fantastyczny bilans tegorocznych spotkań w hali (16-0.).

Radwańska - Kvitová LIVE - sportowefakty.pl

Agnieszka debiutuje w Mistrzostwach WTA jako pełnoprawna uczestniczka, ale rozegrała w tej imprezie dwa spotkania jako zawodniczka rezerwowa. W 2008 roku pokonała Swietłanę Kuzniecową, a rok później zwyciężyła Wiktorię Azarenkę. Czy doświadczenie nabyte w tych startach pozwoli jej znaleźć sposób na niewygodną rywalkę? Kvitová jest pierwszą od czasu Jany Novotnej (1998) Czeszką, która zakwalifikowała się do imprezy kończącej sezon. Jest też czwartą w historii reprezentantką swojego kraju, która znalazła się w Top 3 rankingu (Martina Navrátilová, Hana Mandlíková, Novotná). W tym sezonie była ona zabójczo skuteczna, wystąpiła w sześciu finałach o zdobyła pięć tytułów. Po kryzysie, w który wpadła po triumfie w All England Club, nie ma już śladu. Solidnym serwisem i zabójczym leworęcznym forhendem w tym sezonie odebrała ochotę do gry nie jednej rywalce (bilans jej tegorocznych spotkań z zawodniczkami z Top 10 to 10-5). Radwańska błyszczała od sierpnia w wielkim stylu wygrywając trzy turnieje (Carlsbad, Tokio, Pekin), a w tym sezonie odniosła dziewięć zwycięstw w 17 meczach z zawodniczkami z Top 10, z czego cztery nad Zwonariową.

By pokonać Kvitovą, a przynajmniej wygrać seta Radwańska musi narzucić Czeszce swoje warunki, zmieniać tempo gry za pomocą technicznych fajerwerków, których w swoim repertuarze ma całą gamę i nie dać się zepchnąć do defensywy. Bardzo ważny będzie serwis Polki, zwłaszcza drugi, który często w ważnych momentach ją zawodzi. Krakowianka musi wystrzegać się jak ognia serwowania na forhend Czeszki, bo returnem od razu zostanie zepchnięta do parteru.

- Wiem, że brakuje mi wygranego seta, żebym była w półfinale, więc jutro będę musiała dać z siebie wszystko przeciwko Kvitovej. Ostatnio grałyśmy na trawie w Eastbourne, gdzie przegrałam właściwie o dwie piłki. Dlatego jestem dobrej myśli. Oczywiście nie będzie łatwo, bo Petra jak ma dobry dzień, to jest bardzo trudno z nią wygrać. Pokazała tutaj, że jest w dobrej formie, ale będę walczyć. Jutro czeka mnie znowu granie pod presją, ale jestem do tego przyzwyczajona od kilku tygodni - mówiła po meczu ze Zwonariową krakowianka. W Eastbourne w I secie Isia od początku rzuciła się na Czeszkę tłamsząc ją szybkimi akcjami przy siatce i imponując dyspozycją serwisową. Dopiero przy stanie 0:5 Kvitová zdobyła jedynego gema. W kolejnych dwóch partiach górą była tenisistka z Fulnek, ale jeśli Agnieszka będzie tak dynamiczna, konsekwentna w ataku oraz będzie sprytem i inteligencją perfekcyjnie wykorzystywać geometrię kortu, tak jak w czerwcu w I secie wówczas możemy być spokojni o to, że w piątek wygra co najmniej seta.

Mistrzostwa WTA, Stambuł (Turcja)

Tour Championship, kort twardy w hali, pula nagród 4,9 mln dol.

piątek, 28 października

Grupa Czerwona:

drugi mecz od godz. 16 polskiego czasu

<b><center>Agnieszka Radwańska</b><br>(Polska, 8) <b><center>bilans: 0-2</b> <b><center>Petra Kvitová</b><br>(Czechy, 3)

Na Li (Chiny, 5) - Samantha Stosur (Australia, 7), bilans 0-5

Petra Kvitová (Czechy, 3) - Agnieszka Radwańska (Polska, 8)

Marion Bartoli (Francja - rezerwowa*) - Wiktoria Azarenka (Białoruś, 4), bilans 1-7