ATP São Paulo: Volandri wywalczył seta, Almagro po raz trzeci mistrzem Brazylii

Rozstawiony z numerem pierwszym Nicolás Almagro (ATP 11) pokonał 6:3, 4:6, 6:4 Włocha Filippo Volandriego (ATP 69) w niedzielnym finale turnieju ATP World Tour w São Paulo. 26-letni Hiszpan po raz trzeci w karierze zwyciężył w międzynarodowych mistrzostwach Brazylii.

Rafał Smoliński

Almagro triumfował wcześniej na brazylijskiej mączce w 2008 oraz 2011 roku, kiedy to turniej rozgrywany był jeszcze w Costa do Sauípe. W niedzielę Hiszpan poprawił na 19-4 bilans spotkań w tych zawodach oraz sięgnął po 11. w karierze mistrzowskie trofeum. 26-latek z Murcii wszystkie swoje triumfy święcił na kortach o nawierzchni ziemnej.

Niedzielny pojedynek Almagro z Volandrim był ich 10. w głównym cyklu zawodowym. Reprezentant Hiszpanii zwyciężył po raz piąty z rzędu i aktualnie prowadzi z doświadczonym Włochem w stosunku 7-3. Tenisista z Livorno na triumf nad młodszym od siebie o cztery lata Almagro czeka od 2007 roku.

Volandri od mocnego uderzenia rozpoczął swój pierwszy od sześciu lat finał zawodów rangi ATP World Tour. Doświadczony Włoch już w drugim gemie meczu przełamał serwis rywala i błyskawicznie wyszedł na 3:0. Odpowiedź Almagro była jednak natychmiastowa: Hiszpan nie dał Volandriemu już ani jednej szansy na breaka, a sam wygrał sześć kolejnych gemów, zwyciężając w premierowym secie 6:3.

W drugiej partii reprezentant Włoch obronił się przed utratą podania w drugim gemie, a następnie swoim agresywnym bekhendem wywalczył cennego breaka na 2:1. Almagro rozpoczął pogoń za rywalem, ale nie był w stanie wykorzystać ani jednej z pięciu wypracowanych okazji na wyrównanie. W 10. gemie Volandri najpierw obronił dwa uzyskane przez Hiszpana break pointy, a następnie skutecznie zamknął seta.

Trzecia odsłona była prawdziwym popisem obu tenisistów, którzy długimi wymianami dostarczyli zebranej publiczności sporej dozy emocji. Dziewięć początkowych gemów seta pewnie padło łupem podających i dopiero przy prowadzeniu 5:4 do decydującego ataku przystąpił Almagro. Volandri zdołał jeszcze obronić pierwszego meczbola, ale przy drugim genialnym returnem popisał się Hiszpan, kończąc po dwóch godzinach i dwóch minutach gry cały pojedynek.

Almagro za triumf w São Paulo otrzymał czek o wartości 85 800 dol. i w poniedziałkowym notowaniu rankingu ATP utrzyma swoją 11. lokatę. Volandri wyjedzie z Brazylii bogatszy o 45 190 dol., a w światowej klasyfikacji powinien awansować do Top 60.