ATP Dubaj: Federer pokonał Jużnego po raz 12. i powalczy o siódmy finał imprezy

Roger Federer (ATP 3) pokonał Michaiła Jużnego (ATP 34) 6:3, 6:4 i awansował do półfinału turnieju Dubai Duty Free Championships rozgrywanego na kortach twardych w Dubaju.

Szwajcar podwyższył bilans spotkań z Rosjaninem na 12-0 i wygrał siódmy mecz z rzędu. Po przegraniu dwóch gier w Pucharze Davisa w meczu z Amerykanami (z Johnem Isnerem oraz deblowa) Federer zdobył tytuł w Rotterdamie w finale pokonując Juana Martína del Potro. W holenderskim turnieju halowym miał w II rundzie zagrać z Jużnym, lecz ten wycofał się. Urodzony w Bazylei były lider rankingu w Dubaju gra po raz dziewiąty i po raz siódmy doszedł do półfinału. Gdy osiągał tą fazę (w 2002 odpadł w II, w 2009 w I rundzie) zawsze grał w finale. Federer to czterokrotny triumfator tej imprezy (2003-2005, 2007). Przed pięcioma laty w decydującym meczu pokonał Jużnego 6:4, 6:3. Bilans jego spotkań w tej imprezie to teraz 32-4. W tym sezonie Szwajcar poniósł dwie porażki, poza Isnerem wygrał z nim Rafael Nadal w półfinale Australian Open.

Były tenisista Top 10 rankingu Jużny pozostaje z trzema wygranymi setami w konfrontacjach z Federerem. Po raz ostatni dokonał tego w 2011 roku na kortach Wimbledonu, gdy przegrał ze Szwajcarem 7:6(5), 3:6, 3:6, 3:6. Wcześniej byłemu liderowi rankingu urwał po secie w ich pierwszym meczu w 2000 roku w Sztokholmie oraz w 2003 roku, gdy spotkali się w półfinale w Halle. 29-letni doktor filozofii, który na początku lutego wygrał turniej w Zagrzebiu, do ćwierćfinału dotarł w Dubaju po raz piąty. Dwukrotnie dane mu było wystąpić tutaj w finale, poza 2007 także w 2010, gdy uległ po trzysetowej batalii Novakowi Đokoviciowi. Rosjanin spotkał się z Federerem w tej imprezie po raz czwarty (w latach 2004-2006, odpowiednio w ćwierćfinale, półfinale i finale).

W czwartym gemie I seta Federer przełamał Jużnego na przewagi wykorzystując czwartego break pointa i po utrzymaniu podania na sucho prowadził 4:1. Szwajcar do końca nie dał się przełamać, a mógł zakończyć tę partię w ósmym gemie przy podaniu rywala, lecz Rosjanin poprawił wynik na 3:5 po obronie dwóch piłek setowych.

W gemie otwarcia II seta Federer łatwo przełamał Jużnego i własnym podaniem podwyższył na 2:0. W piątym gemie ambitnie walczący Rosjanin uratował się po obronie trzech break pointów, lecz do końca meczu nie był w stanie skruszyć świetnie serwującego Szwajcara. Były lider rankingu w 10. gemie efektowną akcją serwis-wolej uzyskał trzy piłki meczowe i wykorzystał tę trzecią (return Jużnego wylądował w siatce). W trwającym 69 minut spotkaniu wykorzystał tylko dwa z 11 break pointów, ale sam nie bronił żadnego. Federer posłał pięć asów oraz zgarnął 40 z 54 punktów przy swoim serwisie i o 102. finał w karierze zagra z del Potro (ATP 10) lub Jo-Wilfriedem Tsongą (ATP 5).

Dubai Duty Free Championships, Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie)