ATP Delray Beach: Porażka Isnera, Anderson zagra o tytuł z kwalifikantem

Rozstawiony z numerem pierwszym John Isner (ATP 11) niespodziewanie uległ 5:7, 6:7(4) Kevinowi Andersonowi (ATP 36), który zmierzy się w meczu o tytuł z Marinko Matoseviciem (ATP 173).

Robert Pałuba

Zarówno Anderson, jak i Isner znani są z dyktowania warunków w grze potężnym serwisem i dominującym forhendem z głębi kortu, i tak było też w sobotę. W I secie obaj tenisiści gładko wygrywali własne podania aż do stanu 5:5, kiedy to Anderson odskoczył na 40-0 przy podaniu Amerykanina. Isner zdołał co prawda obronić pierwszą piłkę na przełamanie, jednak Afrykanin wykorzystał drugą z trzech okazji i chwilę później zamknął seta 7:5.

W II partii całe emocje skupiły się na początku i na końcu. W pierwszych dwóch gemach obaj zawodnicy mieli szanse na breaka, jednak serwujący wyszli z opresji obronną ręką. Od stanu 1:1 do 6:6 ponownie dominowali podający w gemie, sprawnie zdobywając kolejne punkty. W tie breaku górą był Anderson, który zamknął spotkanie przy stanie 6-4 za pierwszą okazją. Obaj zawodnicy zanotowali bardzo wysoką skuteczność piłek wygranych po trafionym pierwszym podaniu (87 procent) i obaj posłali w meczu po 16 asów.

- Serwowałem dziś nieporównywalnie lepiej niż w poprzednich spotkaniach. Wiedziałem, że to jedyna droga do sukcesu. Myślę, że zmotywował mnie do tego mój rywal, który znakomicie serwując i grając z powietrza, spowodował, że sam podniosłem poziom mojej gry i nie byłem od niego gorszy w tych aspektach - mówił po meczu tenisista z Johannesburga.

Sensacyjnym rywalem Andersona będzie Marinko Matosević, który niespodziewanie wygrał 5:7, 6:4, 7:6(7) z Dudim Selą (ATP 75) i osiągnął pierwszy finał turnieju głównego cyklu rozgrywkowego. Do tej pory największymi osiągnięciami australijskiego kwalifikanta były trzy wygrane imprezy rangi ATP Challenger Tour. Dla tenisisty z RPA niedzielne spotkanie będzie trzecim pojedynkiem o tytuł (w 2008 roku przegrał w Las Vegas z Samem Querreyem, a w roku 2011 wygrał domową imprezę w Johannesburgu).

Delray Beach International Tennis Championships, Delray Beach (USA)
ATP World Tour 250, kort twardy, pula nagród 442,5 tys. dol.