WTA Indian Wells: Maraton Marii dla Szarapowej, która o finał zagra z Ivanović

Maria Szarapowa (WTA 2) pokonała Marię Kirilenko (WTA 23) 3:6, 7:5, 6:2 i awansowała do półfinału turnieju BNP Paribas Open rozgrywanego na kortach twardych w Indian Wells.

Była liderka rankingu osiągnęła drugi półfinał w sezonie (finał Australian Open) i pozostaje w grze i drugi tytuł w Indian Wells (2006). Szarapowa wróciła ze stanu 3:6, 0:2 i po trzech godzinach i pięciu minutach (94 minuty trwał II set) walki wyszła na prowadzenie 3-2 w bilansie spotkań z Kirilenko, która przy piłce meczowej zrobiła podwójny błąd.

Dla Szarapowej był to pierwszy poważny test w Indian Wells. Rosjanka w poprzednich rundach bez straty seta wyeliminowała Giselę Dulko, Simonę Halep i Robertę Vinci. W meczu z Kirilenko była liderka rankingu zaserwowała sześć asów oraz obroniła dziewięć z 14 break pointów sama przełamując rodaczkę siedem razy.

W I secie Kirilenko odskoczyła na 3:0 przełamując Szarapową w drugim gemie i w trzecim utrzymując podanie po grze na przewagi. Była liderka rankingu odrobiła stratę zbliżając się na 2:3, lecz niżej klasyfikowana Maria ponownie przełamała rodaczkę i własnym serwisem podwyższyła na 5:2, a seta zakończyła w dziewiątym gemie. W niezwykle zaciętej II partii po wygraniu czterech gemów z rzędu (w piątym wróciła z 15-40, w sumie odparła sześć break pointów) Szarapowa wyszła na 4:2. Kirilenko zaliczyła przełamanie powrotne i po obronie dwóch break pointów wyrównała na 4:4. W 10. gemie Kirilenko obroniła dwie piłki setowe, ale w dwóch kolejnych gemach była liderka rankingu straciła tylko dwa punkty kończąc tę partię za piątym setbolem krosem forhendowym.

W decydującej partii zdecydowanie dominowała Szarapowa, która odskoczyła na 4:0 przełamując rodaczkę w drugim i czwartym gemie. Kirilenko zbliżyła się na 2:4, lecz była liderka rankingu w siódmym gemie wróciła z 15-30, by mecz zakończyć w gemie ósmym wykorzystując trzeciego break pointa w III partii. W całym meczu triumfatorka imprezy z 2006 roku zrobiła 53 niewymuszone błędy, ale miała przewagę w kończących uderzeniach (36 do 18).

Kolejną rywalką 24-letniej Szarapowej będzie jej rówieśniczka Ana Ivanović (WTA 16), z którą ma bilans spotkań 3-2. Byłe liderki rankingu po raz ostatni grały ze sobą w finale Australian Open 2008 i Rosjanka zwyciężyła 7:5, 6:3. Ivanović w Indian Wells triumfowała w 2008 roku.