ATP Barcelona: Cuda Janowicza w kwalifikacjach

Prawdziwy horror zgotowali swoim sympatykom Jerzy Janowicz (ATP 202) i Daniel Muñoz (ATP 139) w I rundzie eliminacji do turnieju ATP w Barcelonie. Ostatecznie triumfował Polak 3:6, 7:6(6), 7:6(1).

Dominika Pawlik

Daniel Muñoz jest dobrze znany kibicom w Polsce z występów w Poznaniu i Szczecinie. Urodzony w Madrycie tenisista w 2010 roku zwyciężył w deblu w duecie z Ruim Machado. Dwukrotnie osiągał półfinał imprezy w Szczecinie i raz w Poznaniu. Janowicz po dwóch zdobytych punktach w Inowrocławiu dla reprezentacji Polski przeciwko Estonii, łodzianin przygotowywał się do startów na kortach ziemnych. Postanowił wystartować w eliminacjach do turnieju ATP w Barcelonie, żeby dostać się do turnieju głównego, wystarczy, że wygra dwa mecze. Polakowi jeszcze nigdy nie udało się wygrać meczu w turnieju z cyklu ATP Tour.

Tenisiści zmierzyli się ze sobą w 2010 roku podczas zawodów na kortach ziemnych w niemieckim Marburgu. Górą był Hiszpan, który zwyciężył 6:3, 7:5. Notowany na 139. miejscu tenisista był faworytem starcia w Barcelonie.

Mecz pomiędzy Muñozem a Janowiczem został rozegrany na korcie centralnym w Barcelonie. Polak szanse na przełamanie miał już w trzecim gemie, ale Hiszpan zdołał się obronić. W szóstym gemie wykorzystał piątego break pointa i wyszedł na prowadzenie 4:2, Janowicz strat nie odrobił i przegrał pierwszą partię. W drugim secie od razu stracił podanie, nie utrzymał o także w piątym gemie i Muñoz prowadził już 4:1, kolejne dwa gemy dla serwujących. Wydawało się, że Hiszpan prowadzący 6:3, 5:1 nie odda meczu. Łodzianin wrzucił wyższy bieg i wygrał pięć gemów z rzędu. Muñoz zdołał doprowadzić do tie breaka, w którym obronił trzy piłki setowe, ale przy czwartej już uległ młodszemu koledze. Decydująca partia miała przebieg niemal identyczny, łodzianin dwukrotnie stracił podanie i przegrywał 0:4. Potrzeba było drugiego cudu, żeby zdołał odrobić podwójne przełamanie i jeszcze odwrócić losy seta. Cud się stał, Janowicz po raz drugi doprowadził do tie breaka, oddał zaledwie punkt bardziej utytułowanemu rywalowi i wygrał mecz.

Spotkanie trwało 165 minut. Janowicz zaserwował siedem asów, ale popełnił też pięć podwójnych błędów serwisowych. W całym meczu zdobył 113 punktów z 223.

W decydującej rundzie Janowicz zagra z Siergiejem Bubką, który wyeliminował startującego z dziką kartą Oscara Sabete 6:3, 6:4. Ukrainiec zaserwował 12 asów i stracił przy swoim podaniu zaledwie sześć punktów.

Barcelona Open Banc Sabadell, Barcelona (Hiszpania)