Cykl ITF: Zaniewska wygrywa trzeci turniej z rzędu, porażki Chadaja i Domagały

Sandra Zaniewska wygrała piętnasty mecz z rzędu i równocześnie zdobyła tytuł w stolicy Tunezji (pula nagród 25 tys. dolarów). W finale pokonała reprezentantkę gospodarzy Ons Jabeur 6:4, 4:6, 6:2.

Dominika Pawlik

Sandra Zaniewska zwycięską passę rozpoczęła w marcu podczas turnieju rozgrywanego w australijskim Ipswich, a kontynuowała ją w kolejnym tygodniu w Bundaberg. Po trzech tygodniach przerwy powróciła na korty i dotarła do finału turnieju w Tunisie. Polka w drodze do finału straciła seta w I rundzie z Lenką Wienerovą, a następnie dopiero w półfinale, gdzie rywalizowała z najwyżej rozstawioną tenisistką w turnieju - Bibiane Schoofs. W sobotę Zaniewska grała w czwartym finale z rzędu (przed Ipswich przegrała w finale w Wellington). O tytuł rywalizowała z występującą dzięki dzikiej karcie Ons Jabeur. Urodzona w Katowicach tenisistka miała już okazję grać z 17-letnią Tunezyjką dwa lata temu w Antalyi, ale po trzech rozegranych gemach Polka poddała mecz.

Przebieg finału w stolicy Tunezji był dramatyczny i obfitował w wiele przełamań. Zaniewska mogła zakończyć mecz w dwóch setach, prowadziła 6:4, 4:2, ale waleczna 17-latka wygrała cztery gemy z rzędu i przedłużyła szanse na swój pierwszy tytuł. W decydującej partii lepsza okazała się Polka i to ona mogła cieszyć się z szóstego turniejowego zwycięstwa w karierze. Zaniewskiej jeszcze trochę brakuje do pobicia wyczynu Magdy Linette, która w 2010 roku notowała passę 21 meczów bez porażki. Poznanianka od czerwca do września osiągnęła sześć finałów w siedmiu startach.

W Turcji walczyła jeszcze Weronika Domagała w duecie z Chantal Skamlovą, duet polsko-słowacki odpadł w półfinale. Tenisistka z Radomia może być jednak zadowolona ze swojego występu. Jako jedyna z dużej grupy Polek zakwalifikowała się do turnieju głównego gry pojedynczej. W Antalyi swój półfinałowy pojedynek rozgrywał Adam Chadaj. Warszawianin zdołał urwać seta wyżej notowanemu Radu Albotowi. Chadaj w parze z Władimirem Użyłowskim zakwalifikowali się do finału gry podwójnej, gdzie musieli uznać wyższość pary rozstawionej z numerem 2. Tuna Altuny i Brydana Kleina. Polak w tym sezonie zdobył już dwa tytuły: na Ukrainie i w Izraelu.

półfinał gry podwójnej:
Ana Bogdan (Rumunia) / Maria Mok (Rosja) - Weronika Domagała (Polska) / Chantal Skamlova (Słowacja) 6:3, 6:3

MĘŻCZYŹNI

półfinał gry pojedynczej:
Radu Albot (Mołdawia, 1) - Adam Chadaj (Polska, 7) 2:6, 6:2, 6:3

finał gry podwójnej:
Tuna Altuna (Turcja, 2) / Brydan Klein (Australia, 2) - Adam Chadaj (Polska, 3) / Władimir Użyłowskij (Ukraina, 3) 6:2, 6:4