ATP Estoril: Del Potro w trzecim finale w sezonie, o tytuł zagra z Gasquetem

Juan Martín del Potro (ATP 12) pokonał 7:6(2), 6:4 Stanislasa Wawrinkę (ATP 22) w półfinale turnieju w Estoril i po raz trzeci w sezonie zagra o tytuł. Finałowym rywalem Argentyńczyka będzie Richard Gasquet (ATP 18), który wygrał 2:6, 7:6(1), 7:5 z Albertem Ramosem (ATP 42).

Robert Pałuba

Z niemałej opresji wydobył się w półfinałowej konfrontacji Richard Gasquet, który musiał odrabiać stratę seta i przełamania w pojedynku z będącym w życiowej formie Albertem Ramosem. Powracający po kontuzji kolana Francuz (nabawił się jej grając w piłkę nożną) gładko przegrał I seta ugrywając w nim zaledwie dwa gemy.

Hiszpan, który niedawno w Casablance osiągnął pierwszy finał turnieju głównego cyklu, prowadził w II secie już 3:1 i mogło się wydawać, że to on zostanie pierwszym finalistą portugalskiej imprezy. Doświadczony Gasquet zdołał jednak odrobić stratę przełamania i pewnie wygrał w tie breaku, tracąc tylko jeden punkt.

W decydującej odsłonie tenisiści wymienili się przełamaniami przy stanie 2:2, a próbę nerwów w końcówce lepiej wytrzymał Francuz. Najpierw przy stanie 4:5 bezproblemowo utrzymał podanie, następnie przełamał podającego Hiszpana, by serwując na mecz wyjść ze stanu 15-40 i zakończyć trwające ponad trzy godziny spotkanie za pierwszą piłką meczową.

Kohlschreiber i Čilić zagają o tytuł w Monachium

Z dobrej strony zaprezentował się w meczu półfinałowym broniący tytułu Juan Martín del Potro, który pokonał 7:6(2), 6:4 Stanislasa Wawrinkę. Argentyńczyk przez całe spotkanie znakomicie podawał (69 procent trafionego pierwszego serwisu) i nie musiał bronić ani jednego break pointa. Ponadto posłał pięć asów i nie popełnił żadnego podwójnego błędu serwisowego. Del Potro zmarnował cztery piłki meczowe przy stanie 5:3 w II secie i serwisie Szwajcara, ale chwilę później przy własnym podaniu bez kłopotów zakończył spotkanie.

Niedzielny finał będzie 16. meczem o tytuł w karierze Argentyńczyka (dotychczas odniósł 10 zwycięstw i poniósł 5 porażek) i 15. finałem Francuza (6 zwycięstw, 8 porażek). Del Potro walczył o końcowy triumf sezonie już dwukrotnie: w Rotterdamie musiał uznać wyższość Rogera Federera, a tydzień później był górą w Marsylii. Gasquet ostatnią turniejową wygraną zanotował w 2010 roku w Nicei, a ostatni raz w finale grał w sierpniu tego samego roku w Gstaad, gdzie przegrał z Nicolásem Almagro.

Estoril Open
, Estoril (Portugalia)
ATP World Tour 250, kort ziemny, pula nagród 398,25 tys. euro
sobota, 5 maja

półfinał gry pojedynczej:

Juan Martín del Potro (Argentyna, 1) - Stanislas Wawrinka (Szwajcaria, 3) 7:6(2), 6:4
Richard Gasquet (Francja, 2) - Albert Ramos (Hiszpania, 4) 2:6, 7:6(1), 7:5