ATP Madryt: Pierwsza wygrana Nadala na niebieskiej mączce

Od bezproblemowego zwycięstwa 6:2, 6:2 nad Nikołajem Dawidienką (ATP 54) rozpoczął swój występ w Madrycie Rafael Nadal (ATP 2). Do dalszej fazy awansował także drugi z faworytów gospodarzy, David Ferrer (ATP 6).

Robert Pałuba

Rozstawiony z numerem piątym David Ferrer pokonał 7:6(4), 6:2 Radka Štěpánka (ATP 26) w meczu otwarcia madryckiej imprezy. Czech, który zdaje się powoli przenosić swoją uwagę na rozgrywki deblowe (w tym roku wygrał Australian Open oraz turniej ATP World Tour Masters 1000 w Miami, oba w parze z Leandrem Paesem, wybitnym specjalistą w grze podwójnej), był w stanie nawiązać walkę tylko w I secie.

Walka w premierowej odsłonie była niezwykle wyrównana (tylko Ferrer musiał bronić jedynego break pointa) i o losach rozgrywki decydował tie break. W nim górą 7-4 był już Hiszpan i zapisał seta na swoje konto. Partia druga była już mniej zacięta i zakończyła się pewnym zwycięstwem walencjanina 6:2.

Udanie swój start w Caja Mágica zainaugurował Rafael Nadal. Hiszpan zmierzył się w spotkaniu II rundy z Nikołajem Dawidienką - jedynym tenisistą mającym dodatni bilans z Majorkańczykiem na przestrzeni co najmniej pięciu konfrontacji (przed meczem wynosił on 6-4 na korzyść Rosjanina).

Spotkanie było jednak całkowicie jednostronne i przebiegało pod dyktando ubiegłorocznego finalisty, który oddał przeciwnikowi zaledwie cztery gemy. W całym meczu Dawidienko nie miał ani jednej szansy na przełamanie podania sześciokrotnego mistrza wielkoszlemowego Rolanda Garrosa, a sam stracił je aż czterokrotnie. W trwającym niecałe półtorej godziny spotkaniu Nadal zanotował 19 uderzeń kończących i sześć asów (12 błędów niewymuszonych), podczas gry Rosjanin popełnił aż 25 błędów własnych przy tylko siedmiu piłkach kończących.

Do dalszej fazy awansowali także m. in. Gaël Monfils, Ołeksandr Dołgopołow i Stanislas Wawrinka (o ćwierćfinał zagra z Novakiem Djokoviciem) oraz Marin Čilić.